İşçi Çadırlarına Kaymakamdan Ziyaret

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında adanali_001 tarafından paylaşıldı.

1. adanali_001

adanali_001 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    SOSYAL PROJE KAPSAMINDA HER YIL POLATLI'YA 10-20 BİN ARASINDA TARIM İŞÇİSİ GELİRKEN, BARINMA ALANLARI TESBİT EDİLDİ

HER yıl Ankara'nın Polatlı İlçesi'ne gelen ve sayıları 10 ila 20 bin arasında değişen mevsimlik tarım işçilerini kapsayan sosyal projenin ilk ayağı gerçekleşti. Başbakanlık genelgesi doğrultusunda pilot bölge seçilen Polatlı'da tarım işçilerine yönelik yapılan ilk çalışma, barınma alanlarının tesbiti oldu.

ÇOCUKLARIN YERİ TARLA DEĞİL, OKUL

Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, bu kapsamda Beylikköprü, İğceler, Yassıhöyük, Sazılar, Ömerler ve Kıranharmanı köylerindeki çadır kentleri ziyaret etti. Kaymakam Bilgin, ôçocukların gideceği yer tarla değil, okuldur' diyerek, çadır kentlerdeki tüm çocukların eğitim alması gerektiğini söyledi. Eğitim sezonunun ilk iki ayını Polatlı'da geçiren tarım işçilerinin çocukları için gerekli olan altyapı çalışmalarını başlatan Bilgin, ilk olarak taşımalı eğitimden yararlanacaklarını ve köylerde boş duran okul binalarından yararlanacaklarını vurguladı.

Eğitim, sağlık, tuvalet ve banyo gibi medeni ihtiyaçların karşılanmasına öncelik vereceklerini belirten Bilgin, köy muhtarları ve çadır kentlerde tarım işçilerinin çavuşları ile görüşmeler yaptı. Görüşmeler sırasında kaymakam Bilgin'in etrafını saran çocuklar okula gitmek istediklerini söyledi. Kaymakam Bilgin ise, ôişte görüyorsunuz, bu çocuklar okula gitmeli" dedi.

HEPSİ KAYIT ALTINA ALINIYOR

Bu arada Doğu ve Güneydoğu'dan Polatlı'ya gelen tarım işçilerinin sayısını net olarak tesbit etmek amacıyla kimlik bildirimleri zorunla hale getirildi. İlçe Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, böylece hem net bir rakam elde edeceklerini, hem de güvenlik bakımından daha iyi bir ortamın sağlanacağını vurguladı. Bilgin, mülki idare olarak yapılacak çalışmalar hakkında işçi çavuşlarını bilgilendirirken kendisi için serilen kilimin üzerine oturdu.

PROJE HAZİRAN AYINDA BAKANLIĞA GİDECEK!

Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işçi çavuşları için yayınlanacak genelgeyi beklediklerini kaydetti. İşçi çavuşlarının da yasal bir düzenlemeyle belirli bir statü kazanacağını söyleyen Kaymakam Bilgin, ôTarım işçileri ile ilgili sorunlar uzun yıllardan beri var olan sorunlardır. Ücretler, barınma, eğitim, sağlık sıkıntıları belli başlı sorunlar arasında yer alıyor. Başbakanlık tarafından bu koşulların iyileştirilmesi yönünde çıkartılan genelgenin ilk uygulayıcısı biz olacağız. Şu ana kadar yaklaşık 30 köyümüzde işçilerin daha rahat şartlarda barınması için yer tespitinde bulunuldu. Önümüzdeki yıllar içerisinde proje tamamen işlerlik kazanacak ve tüm ülke bu konuda Polatlı'yı örnek alacak" diye konuştu.

Sayfayı Paylaş