İOS Tizen Store Android nedir ve uygulamasındaki son version

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Geride bıraktığımız yıllar boyunca Android ve iOS mobil cihazlarda hep önde olmak için birbirleriyle savaş içerisine girdiler. Her ikisinin de ileride olduğu veya zayıf kaldığı noktalar vardı. Fakat doğrusunu söylemek gerekirse Android şimdi yeni düşmanıyla yüzleşmek zorunda. Bu düşman bir bakımdan Android’e benzerken diğer yandan bir çok farklı yeniliğe sahip. Bu düşmanın adı TIZEN. Tizen kullanışlılık açısından çok ileri özelliklere sahip. Bir çok elektronik cihaz üzerinde HTML5 tabanlı çalışabilen uygulamaları ile akıllı telefonlardan tabletlere, bilgisayarlardan televizyonlara kadar gündelik hayatımızda kullandığımız bir çok teknolojik cihazda çalışabilecek. Şu anda piyasada bulunan cihazlardan sadece Samsung NX300‘de Tizen işletim sistemi bulunuyor. Bu cihaz üzerinde Samsung kamera yazılımı ile birlikte çalışan Tizen, ne kadar çok yönlü ve uyumlu olduğunu göstermiş durumda. Tizen henüz geliştirilme aşamasında ve bizler gün geçtikçe Tizen’i daha çok elektronik cihazda görebiliriz. Çünkü Tizen uyumlu ve piyasadaki Android ve iOS‘a alternatif bir işletim sistemi olacağından, cihaz üreticileri tarafından daha şimdiden destek görmeye başladı bile. Android, Tizen’in ayak seslerini şimdiden duymaya başladı. Sadece bir anlık Samsung telefonların Android ile çalışmadığını düşünün. Android günümüzdeki popülerliğini hiç bir zaman yakalayamayabilirdi. Çünkü Android işletim sisteminin kullanıldığı Samsung Galaxy serisi telefonlar, aynı iPhone markasının telefonları gibi popüler birer marka oldular. Bu durumdan Android de kendine oldukça iyi pay çıkardı diyebiliriz. Çünkü bu kadar yer etmiş ve isim yapmış, Android’in kullanıldığı başka bir marka ve model cihaz yok. Samsung’suz bir Android dünyasını hayal bile edemiyoruz. Samsung tarafından daha şimdiden desteklenmeye başlanılan Tizen, zamanı geldiğinde ve yeteri kadar geliştirildiğinde, Samsung tarafından Android’e tekme vurulması anlamına gelebilir. Aynı zamanda böyle bir aşamada bir çok diğer mobil cihaz üreticisi de ürünlerinde Tizen kullanmaya başlayabilir. Samsung, android varken neden Tizen’i tercih etsin derseniz, bunun da şöyle bir sebebi var. Yeni geliştirilmiş ve içerisinde bir çok yenilik bulunan bir işletim sistemi, Tizen’e Samsung’un göz koyması durumunda ürünleriyle daha uyumlu ve belki de sadece Samsung için geliştirilen bir işletim sistemi Samsung için her yönden avantajlı olacaktır. Çünkü biliyoruz ki günümüzde Android bir çok marka ve model cihazlarda, hepsiyle uyumlu olmaya çalışarak biraz ağır ilerliyor. Yani bunun anlamı, Samsung için daha sık güncellenen telefonlar ve belki de kendi uygulama marketi olacaktır. Bir diğer ihtimal ise Samsung’un her iki işletim sistemiyle, Android ve Tizen ile yoluna devam etmesi olacaktır. Fakat bu durumda, farklı cihazlarda farklı işletim sistemleri kullanmak Samsung için pratik anlamda yararlı olmayacaktır. Bu durumda Samsung kendi işletim sistemini Tizen olarak seçebilir ve Android bu durumda ağır bir darbe alabilir. Bir de Samsung’un arkasından diğer markalarda da Tizen’e bir geçiş olursa bu Android için bir felaket olabilir. Tizen de Android gibi açık kaynaklı olan bir Linux tabanlı işletim sistemi. Durum böyle olunca Tizen, uyumluluğu ve esnekliği ile bir çok elektronik mobil cihaz üreticisinin de aklını çelebilir. Aslında bu durum en çok son kullanıcıların, yani bizlerin işine yarar. Çünkü Android ve Tizen arasında büyük markaları kapmak için başlayacak bir yarış bizlere yarayacaktır. Çünkü böyle bir yarış başladığında bunun anlamı daha hızlı gelişen ve daha yetenekli telefonlar olacak. Yani bir bakımdan piyasa Android’in tekelinden kurtulacak. Tabi ki durum yazıda bahsettiğimiz gibi gelişmeyebilir. Yani Samsung, Android ile devam etme kararı alabilir, hatta birlikte hareket ederek daha piyasaya çıkmadan Tizen‘in sonunu bile getirebilirler. Bu markaların ne kadar güçlü olduklarını hepimiz biliyoruz. İlerleyen yıllarda Tizen’in piyasaya çıkıp çıkamayacağını ve ne kadar yer edinebileceğini hepimiz göreceğiz. Android devi karşısında Tizen‘in şansını herkes merak ediyor. Bekleyip göreceğiz.

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden olan Samsung'un geliştirdiği mobil işletim sistemi Tizen için yeni mağazası Tizen Store açıldı.Güney Kore'nin en büyük firması ve aynı zamanda dünyadaki en büyük teknoloji şirketlerinden olan

,

platformuna alternatif olarak yeni bir platform arayışına girmiş ve Tizen OS sistemini geliştirmişti.

Telefonların yanı sıra

lerde, dijital kameralarda ve akıllı saatlerinde gibi birçok ürünlerde göreceğimiz bu işletim sistemi için ilk önce yaklaşık 4 ay önce Samsung Z1 adlı modelini Hindistan'da tanıtmıştı.

Tizen hazırlıklarının tam gaz devam ettiği anlaşılan Samsung, Tizen OS sistemine özel mağaza olan Tizen Store'u da açtı.

mağazaya ulaşabileceğiniz Tizen Store, 25 uygulama ile ve 182 ülkede açık bir şekilde açılarak geliştiricilerin bu platforma da uygulama ve

üretmeleri için gelişmeyi bekliyor.

İOS Samsung Tizen Store Android

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Samsung şu ana kadar Tizen işletim sistemine sahip sadece Z1 modeli duyurdu. Ancak Güney Koreli firma Tizen işletim sistemini geliştirme çalışmakarına aralıksız devam ediyor. İlk aşamada özellikle uygulama mağazasının zenginleştirilmesi hedefleniyor.
    Tizen işletim sistemine sahip akıllı telefon Z1 sadece Hindistan ve Bangladeş'te satışta olmasına rağmen, Samsung uygulama mağazasını dünyanın birçok noktasında kullanıma sokuldu. Şirket gelişme süresinde olan Tizen Store’u 182 ülkede hizmete açtı.
    Bu hareket Samsung’un dünya çapında daha fazla ülkeye Tizen telefonlar getirmek istediğini gösteriyor. Tizen Store uygulama sayısı itibariyle şu an yeterli seviyede değil ancak dünya geneline açılma süreci yeni geliştiricileri ekosisteme dahil edecektir. Böylece uygulama mağazası gün geçtikçe genişleyecek.

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Android dünyasının lideri olan Samsung, Google ile yakın işbirliğine devam ederken, kendi işletim sistemini geliştirme çalışmalarını da sürdürüyor. Intel ile birlikte Tizen platformuna ciddi yatırım yapan şirket, düzenlediği geliştirici etkinliğinde çok önemli açıklamalarda bulundu.

Güney Kore merkezli üreticinin resmi olarak gösterdiği Tizen tabanlı ilk cihaz, bir akıllı fotoğraf makinesi olan NX300M oldu. İşletim sisteminin kameralara özel bir versiyonunu kullanan NX300M için Samsung, çekirdek Tizen teknolojisini kullandıklarını ifade ediyor.

Samsung yöneticilerinden Jong-Deok Cho tarafındna tanıtılan kamera, 20MP çözünürlük desteği sunuyor ve saniyede 9 kare fotoğraf çekebiliyor. Hareketli ekrana sahip olan kamera, tasarım dili olarak Samsung'un güncel ürün gamındaki diğer kameralar ile büyük benzerlik taşıyor.

NX300M'i bir kenara bırakırsak eğer etkinlik çerçevesinde en büyük sürpriz Tizen 3.0 işletim sisteminin duyurulması oldu. Gelecek yılın üçüncü çeyreğinde yani yaz döneminde pazara sürülecek yeni sürüm, çok ciddi geliştirmeler ve yeni özelliklerle birlikte geliyor olacak.

Açıklanan resmi detaylara göre Tizen 3.0, 64-Bit ARM işlemci desteği sunuyor olacak. Yani Samsung, Tizen öncesinde 64-Bit Exynos işlemcilerini de duyurmuş olacak ki bu detay ayrıca, Galaxy S5'in 64-bit olacağı yönündeki haberleri de dolaylı yoldan doğrulamış oluyor.

64-Bit desteği ile daha büyük bellek adresleme yeteneğine kavuşacak olan Tizen 3.0'da ayrıca çoklu kullanıcı modu da geliyor. Android tarafında da bir süre önce tanıtılan ve LG tarafından G2 modelinde kullanılan bu özellik ile farklı kullanıcılar aynı cihazı paylaşabilecekler.

Gelişmiş bir 3D kullanıcı arayüzünün de karşımıza çıkacağı Tizen 3.0'da genel internet başarımını arttırmaya yönelik te çok sayıda güncelleme olacak. Hazırlık çalışmaları devam eden Tizen 3.0 için Samsung, uygulama geliştiricileri ile de yakın bir işbirliği içerisine girmiş durumda. Bu arada Samsung'un piyasaya süreceği ilk cihazların Şubat ayında tanıtılması ve Tizen 2.2.1 sürümünü kullanması fakat, yaz döneminde de 3.0'a yükseltilmesi bekleniyor.

Gelen bilgilere göre Samsung, ilk Tizen cihazlarında orta-üst seviye donanımlara yer verecek.
    Tizen'le ilgili bir başka önemli gelişme ise, farklı versiyonlarının olacağının resmiyete kavuşması. Tizen Light adı verilen hafif sürüm, en az 256MB RAM ve 512MB ROM'a sahip düşük çözünürlük desteği ile gelen giriş seviyesi telefonlarda kullanılacak.

Verilen bilgilere göre Tizen işletim sisteminin tam versiyonu olgunluk seviyesine ulaşırken, hafif versiyon için yolun yarılandığı ancak final aşamasına henüz gelinmediği anlaşılıyor. Fakat görünen o ki Android 4.4 ile düşük cihazlara özel optimizasyonlar yapan Google sonrasında Tizen'den de böyle bir duyurunun gelmesi, özellike gelişmekte olan ülkelerde çok satan ekonomik cihazların, dünya devi isimlerin yeni hedefi haline geleceğinin bir işareti.

Sayfayı Paylaş