İOS CyanogenMod ve OnePlus yollarını ayırıyor

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=1]CyanogenMod ve OnePlus yollarını ayırıyor[/h]OnePlus, geçtiğimiz sene sunduğu üst seviye modeli One’da Android tabanlı CyanogenMod’a yer vermişti. Ancak görülen o ki OnePlus Two CyanogenMpd içermeyecek…
    Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi şu an için mobil platformda hem akıllı telefon hem de tablet segmentinde en çok kullanılan işletim sistemi olurken, açık kaynak kodlu yapısı özelleştirmeye imkan tanıyor.
    Diğer taraftan Android, Google’ın Play Store adındaki uygulama mağazası üzerinden de yüz binlerce uygulama ve oyun desteğini alırken, ayrıca bir çok farklı Android uygulama mağazası da bulunmakta.
    Akıllı telefon ve tablet üreticileri Google’ın saf Android kodlarını alarak kendi cihazlarına göre şekillendirirken, bağımsız geliştiriciler de Android tabanlı olan ve Custom ROM olarak adlandırılan modifiye edilmiş işletim sistemleri sunmaktalar.
    Custom ROM denilince ise akla gelen ilk isim CyanogenMod olurken, CyanogenMod’u geliştiren ekip kısa sürede büyük ilerleme kaydetti.
    CyanogenMod, resmi olarak da bir çok üretici ile işbirliği anlaşmaları ile karşımıza gelirken, bunlar arasında Oppo, OnePlus, Micromax gibi firmalar yer almakta. OnePlus’ın ilk akıllısı One, CyanogenMod ile satışa sunulmuştu.
    Ancak gelen bilgilere göre CyanogenMod ve OnePlus yolları ayırıyorlar. Bilindiği üzere bir süre önce OnePlus, Hindistan’da CyanogenMod yüzünden sıkıntı yaşamış ve kısa süre önce de Oxygen OS adı ile kendi geliştirdiği işletim sistemini yayınlamıştı.

Sayfayı Paylaş