[*İOS/App] İOS+Beta 14.2 Yayınlandı

Konu, 'Apple ios' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı

  Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  514
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Uydu Alıcısı:
  Next&Next Star
  Apple, geliştiriciler için iOS 14.2'nin ikinci beta sürümünü yayınladı. Yayınlanan sürüm, Shazam entegrasyonu, kontrol merkezine eklenen 'şimdi yürütülüyor' penceresi ve büyüteç hizmetine eklenen 'kişi algılama' gibi çeşitli özelliklere sahip.


  ABD merkezli teknoloji devi Apple, iOS 14.2 ve iPadOS 14.2'nin ikinci geliştirici beta sürümlerini yayınladı. An itibarıyla bu sürümü deneyimleme imkanı bulan geliştiriciler, Apple'ın ne gibi yenilikler üzerinde çalıştığını paylaştılar.

  Shazam uygulaması, piyasaya sürülmüş belki de en etkili uygulamalardan bir tanesi. Bir kullanıcı, bu uygulamayı kullanarak daha önce ismini bilmediği bir müziği yalnızca uygulamaya dinleterek öğrenebiliyor. iOS 14.2'nin ikinci geliştirici betasında karşımıza çıkan özellikle uygulama, iPhone'lardaki kontrol paneline eklenmiş oluyor. Bu sayede kullanıcılar, Shazam'a çok daha kolay bir şekilde ulaşabilecekler.

  iOS 14.2 Shazam entegrasyonu böyle görünüyor
  [​IMG]

  Shazam, iOS 14.2 ile birlikte daha işlevsel bir yapı kazandı. Normal koşullarda kullanıcılar, bu uygulamayı kullanabilmek için telefonlarının mikrofonlarındanfaydalanıyorlardı. Ancak iOS 14.2'de entegre edilen Shazam, kulaklıklarınız takılıyken bile müzik tanıması yapabiliyor. Bu özellik sayesinde bir uygulamada duyduğunuz müziğin ne olduğunu öğrenmek için mikrofonunu kullanmaya gerek kalmıyor.

  iOS 14.2 ile kontrol merkezine yeni "şimdi yürütülüyor" tasarımı geliyor
  [​IMG]

  iOS 14.2'nin ikinci geliştirici beta sürümünde karşımıza çıkan bir diğer özellik de kontrol merkezine eklenen yeni bir 'şimdi yürütülüyor' tasarımı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, müzik uygulamaları kapalıyken doğrudan son dinledikleri albümlere ulaşabiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar, iOS 14.2 ile birlikte AirPlay özelliği için yeni bir arabirimle karşılaşacaklar. Bu arabirim, AirPlay 2 destekli birden çok cihaza ses aktarımı yapmayı kolaylaştıracak.

  Kişi algılama özelliği ile sosyal mesafeye dikkat edilmesi amaçlanıyor
  [​IMG]

  Geliştiricilerin iOS 14.2'nin ikinci geliştirici beta sürümünde keşfettikleri bir özellik daha var. Bu özellik, iPhone'ların büyüteç hizmetini geliştiriyor. Görme bozukluğu olan kullanıcılar artık, büyüteç hizmetinden yararlanırken çevredeki kişilerle ilgili de bilgi sahibi olacaklar.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı

  Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  514
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Uydu Alıcısı:
  Next&Next Star
  iOS 14.2'nin ikinci geliştirici beta sürümünü yayınlayan Apple, yeni sürüm ile birlikte kullanıcılara sunacağı yeni emojileri de gün yüzüne çıkardı.


  ABD merkezli teknoloji devi Apple, çiçeği burnunda işletim sistemi iOS 14'ün yeni bir beta sürümünü yayınladı. "iOS 14.2 Beta 2" olarak isimlendirilen sürüm, şu an için sadece geliştiriciler tarafından test edilebiliyor. Geliştiricilerden gelen haberlere göre yeni beta sürüm, beraberinde yeni emojileri de getiriyor. iPhone kullanıcıları, iOS 14.2 yükseltmesinin kullanıma sunulmasıyla yeni emojileri deneyimlemeye başlayabilecekler.

  Aslına bakacak olursak iOS 14'ün yeni emojileri, ilk kez karşımıza çıkmıyor. Unicode Konsorsiyumu, Emoji 13.0 sürümünü bu yılın başlarında zaten onaylamıştı. Temmuz ayına geldiğimizdeyse yeni emojilerin bir bölümünü görmüştük. Sunulan yeni beta sürümle de Apple, kullanıcılara sunulacak yeni emojilerin nihai tasarımlarını göstermiş oldu.

  iOS 14.2 ikinci geliştirici betasında görülen emojiler
  [​IMG]

  Apple, iOS 14.2'nin ikinci geliştirici betasında sunduğu yeni emojilerle bu yıltoplamda 117 yeni emojiyi kullanıma sunmuş oldu. Bu arada Apple'ın yeni emojileri kullanıma sunmasındaki bir detayı sizlerle paylaşmamız gerekiyor. Şirket genelde, yeni emoji paketlerini yeni mobil işletim sisteminin 2. sürümünde yayınlıyor. Bunun esas nedeni ise kullanıcıları son sürüme teşviketmek.

  Son olarak, iOS 14'le birlikte emojilere ulaşmak da bir hayli kolay olduğunu söyleyelim. Bir süredir Mac platformunda olan emoji koleksiyonu arama özelliği, iOS 14'le birlikte nihayet iPhone'lara da geldi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, aradıkları ya da merak ettikleri emojilere hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.
   

Sayfayı Paylaş