İOS Android Lollipop geçtiğimiz ay da yükselişine devam etti

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Android’in son Android sürümü olan Lollipop, diğer sürümler karşısında yükselişine devam ediyor…
    Google’ın açık kaynak kodlu olarak geliştirdiği Android mobil işletim sistemi şu anda hem akıllı telefon hem de tablet pazarında en çok kullanılan işletim sistemi olurken, her sene Google yeni bir Android sürümü ile karşımıza geliyor.
    Geçtiğimiz Mayıs ayında firma Google I/O 2015 Geliştirici Konferansı’nı düzenlerken, Android M adı ile de yeni işletim sistemini duyurmuştu. Büyük ihtimalle bu işletim sistemi Android 6.0 Marshmallow olarak Kasım ayında sunulabilir. Bu yeni işletim sistemi Google’ın yeni nesil Nexus cihazları ile birlikte pazarda yerini alacak.
    Diğer taraftan Google cephesinden her ay Android sürümlerinin kullanım oranlarına dair de bilgiler gelirken, 3 Ağustos tarihi ile biten son 7 gün için Android kullanım oranları açıklandı.
    Gelen bu bilgilere göre Android 4.4 KitKat hala %39.3 kullanım oranına sahip ve lider durumda. Onun arkasından ise Android Jelly Bean gelirken, bu işletim sistemi de %33.6 pazar payına sahip durumda.
    Geçtiğimiz sene Eylül ayında sunulan son dürüm olan Android 5.x Lollipop yükselişini sürdürürken, %18.1 kullanım oranına ulaştığı görülüyor.
    Diğer işletim sistemleri sürümlerine bakacak olursak eğer, Android 4.0.x Ice Cream Sndwich %4.1, Android 2.3.x GingerBread %4.6 ve Android 2.2 Froyo ise %0.3 pazar payı oranlarına sahipler.

Sayfayı Paylaş