İnternet 40 yaşına bastı.

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında turnasuyu tarafından paylaşıldı.

1. turnasuyu

turnasuyu Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Leonard Kleinrock’un liderliğinde hayatımıza 1969’da giren internet, 40 yaşına bastı. Prof. Kleinrock, “40 yıl önce internet denildiğinde Facebook, Tweeter ya da YouTube akıllara gelemezdi. Bundan sonraki adım, internetin gerçek anlamda hayata dahil olması. Öyle zaman gelecek ki, konuştuğum duvarlar bana cevap verecek” dedi.

HAYATIN vazgeçilmez bir parçası olan ve teknolojinin en büyük nimeti kabul edilen internet, 40 yaşına bastı. 1969’da Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) Prof. Leonard Kleinrock’un liderliğini yaptığı bir grubun, iki bilgisayarı ortak ağ üzerinde iletişim kurabilir hale getirmesiyle başladığı kabul edilen internet serüveninin yeni yaşı törenle kutlandı. İnternetin babası olarak kabul edilen 75 yaşındaki Prof. Kleinrock, “Sıradaki adım, interneti gerçek anlamda hayata dahil etmek. İnternet her yerimizi kaplayacak. Öyle bir zaman gelecek ki, odanın içinde yürüyeceğim ve benim orada olduğumu bilecek. Konuştuğum duvarlar bana cevap verecek” dedi.

Associated Press'in hazırladığı internetin gelişimindeki önemli kilometre taşları ise şu şekilde:

1972: Ray Tomlinson ağ üzerinden ilk e-posta iletisini gönderdi ve "@" sembolü kullanıma girmiş oldu.1973: İngiltere ve Norveç'te iki uluslararası erişim noktası kuruldu.

1983: ".com" ve ".gov" gibi uzantıları içeren ilk alan adı uygulaması kullanılmaya başlandı.

1988: İnternetin ilk kurtçuk (worm) saldırısı gerçekleşti ve binlerce bilgisayar bu saldırıdan etkilendi.

1994:İlk ticari internet tarayıcısı olan Netscape duyuruldu ve bir yıl sonra da Amazon ilk çevrimiçi mağazasını açtı.

1999: Napster müzik pazarını yeniden şekillendirdi.

2000: Gerçekleşen büyük dot-com krizi internet sitelerinin para kazanma yöntemlerinin değişmesine neden oldu.

2002: Dünyadaki internet kullanıcısı sayısı 500 milyonu geçti.

2004: Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesinde öğrenciyken Facebook'u kurdu.

2005: İlk video paylaşım sitesi olan Youtube hayatımıza girdi.

2006: Dünyadaki internet kullanıcısı sayısı 1 milyarı aştı.

2008: Dünyadaki internet kullanıcısı sayısı 1.5 milyarı geçti. Çin'deki internet kullanıcısı sayısı 250 milyonu geçerek birinci sırada olan Amerika'yı ikinci sıraya geriletti.

2009: Seattle Post-Intelligencer tamamen internet üzerinden yayın yapan ilk gazete oldu.

2. dimo79

dimo79 Guest

evet bencede internet vazgecilmez oldu.hayatımızın bir parcası.

Sayfayı Paylaş