Hayatlarında İlk Defa Mont Giyip Atkı Sardılar

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında dimo79 tarafından paylaşıldı.

1. dimo79

dimo79 Guest

Mersin'de göçle gelen insanların yoğun olarak yaşadığı mahallelerdeki 405 öğrenciye giysi yardımı yapıldı.
    Oldukça mutlu oldukları görülen öğrenciler, aldıkları giysileri konferans salonunda giymeyi tercih etti. Bazı öğrenciler ise hayatlarında ilk defa mont giyip atkı sarmanın sevincini yaşadı.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen törende bir mağaza tarafından bağışlanan içerisinde mont, çorap, bot, bere, atkı, eldiven, ayakkabıdan oluşan toplam 4 bin 430 parça giysi ilköğretim öğrencilerine Akdeniz Kaymakamı Bekir Atmaca ve Emniyet Müdürlüğü tarafından dağıtıldı.

Kaymakam Atmaca törendeki konuşmasında, genellikle göçle gelip Mersin'e yerleşen insanların ikamet ettiği bir ilçede görev yaptığını belirterek, bu nedenle bir takım sıkıntıların yaşandığını kaydetti.

Göreve geldikleri andan itibaren sorunların tespiti ve çözümüne yönelik harekete geçtiğini ifade eden Atmaca şöyle devam etti: "Bu kapsamda eğitiminde geride olduğumuzu gördük ve okula gönderilmeyen çocuklarında yüksek olduğunu fark ettik. Bu eksiği giderebilmek için zaman zaman ailelerin ayağına kadar gidip, okullaşma oranının yükseltilmesine vesile olduk. Şu an belirli bir aşama kaydettik. Ancak bulunduğumuz nokta yeterli değil. Ailelerin çocuklarını okula göndermeleri için gerekli olan kıyafet gibi gereklilikleri tamamlayıp, çocuğun aileye yarattığı masrafı azaltmaya çalışıyoruz.''

Dağıtılan giysilerden alan çocukların ise oldukça mutlu oldukları görüldü. Bazı öğrenciler hayatlarında ilk defa mont giyip atkı sarmanın keyfini yaşarken bazı öğrenciler ise önceden soğuktan üşürken artık üşümeyecek olmanın sevincini yaşadı. Sevincini dile getiren bir öğrenci ise derslerine iyi çalışarak yardım edenleri ve ailesini mahcup etmeyeceğini söyledi.

(Cihan Haber Ajansı)

Sayfayı Paylaş