Hacılarımız memnun olmuyor

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında delidervish tarafından paylaşıldı.

1. delidervish

delidervish Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Hacılar memnun olmuyor

Diyanet İşleri Başkanı: ‘Ben de aynı parayı veriyorum neden odam Kabe’yi görmüyor’

VATAN DIŞ HABERLER
    --------------------------------------------------------------------------------

Mekke’de konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, bu tür şikayetler geldiğini belirterek, “Sıkıntı yaşanmaması için önlemlerimizi aldık. En yüksek kontenjan 100 bin kişi ile Türkiye’de. Ama ne yapsak hacılarımızı memnun edemiyoruz” dedi...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, dün Mekke’de düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yılki hac organizasyonu hakkında bilgi verdi. Suudi Arabistan’ın, en yüksek kontenjanı Türkiye’ye verdiğini belirten Başkan Bardakoğlu, şunları söyledi: “Ek kontenjan çok geç açıklandı. Yine de biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bazı önlemleri önceden almıştık. Ama yine de bu geç açıklamanın bazı sıkıntıları olmadı değil. Yine de hacılarımızı bazen memnun edemeyebiliyoruz. Bazı hacı adaylarımız, ’ben de aynı parayı veriyorum, neden odam Kabe’yi görmüyor’ diye şikayet edebiliyor.” Ek kontenjanla yaklaşık 100 bin hacı adayını ağırladıklarını belirten Bardakoğlu, “100 bin kişilik bir organizasyonda sıkıntılar mutlaka olur. Aksaklıklar olmadan hac olmaz” dedi.

Ali Bardakoğlu, hacı adaylarının, 650 uzman ve doktorun hizmet verdiği hastane ve sağlık ocaklarında ücretsiz tedavi gördüğünü, ilaçların da ücretsiz olduğunu söyledi. Bir gazetecinin “kurban kesmek yerine, aç çocuklara yardım edin kampanyaları” ile ilgili görüşünü sorması üzerine Bardakoğlu, “İslam inancına göre kurban kesilmeli. Kurban ayrı, yardım ayrı. Ama Diyanet olarak bizim görevimiz bilgilendirmek. Bunun dışında kimsenin ne yaptığını kontrol etmeyiz. Türkiye özgür bir ülke” diye konuştu.

Hacda domuz gribinden 4 kişi öldü

Hac’DA ilk domuz gribi haberi geldi. Hac için Mekke’ye giden 4 hacı adayı, domuz gribine virüsünden hayatını kaybetti. Suudi Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu 4 hacı adayının da, ülkeye gelmeden önce aşı olmadıkları, Suudi Arabistan’a gelmelerinden üç gün sonra rahatsızlandıkları belirtildi. Ölenlerin üçünün 75 yaşında olduğu ve Sudan, Hindistan ve Fas’tan geldikleri, diğerinin ise 17 yaşındaki bir Nijeryalı olduğu açıklandı. 4 hacı adayının “başta aşı olmak üzere, açıklanan tavsiyelere” uymadıkları kaydedilen bildiride, ölenlerden 3’ünün Medine, birinin ise Mekke’de bulunduğu belirtildi

Sayfayı Paylaş