güncel besni haberleri

Konu, 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi' kısmında ENGİN02 tarafından paylaşıldı.

1. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    BEV'den, 2008 OKS Şampiyonuna 1.000 YTL ödül

Besni Eğitim Vakfı, 2008 OKS’de 500 tam puanla Türkiye Birincisi olan Özgür Karabayır’a bin YTL’lik ödül verdi.

BEV Başkanı Halil Rabuş yaptığı açıklamada,”Öğrencimiz Özgür Karabayır ile gurur duyuyoruz.” dedi. Karabayır’ın başarısının kendilerini bir Besnili olarak gururlandırdığını söyleyen Rabuş, “Öğrencimizin başarısını takdir ve teşvik etmek amacıyla vakıf yönetimi olarak öğrencinin acil ihtiyacını karşılaması için banka hesabına bin YTL gönderdik”

Rabuş son olarak, “ Başarıda emeği geçen öğretmenlerimize ailesine, okul ve dershane yöneticilerine teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki dönemlerde kendisinden daha büyük başarılar bekliyoruz” dedi.

Ekli Dosyalar:

2. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman Milletvekili Hemşerimiz Mehmet Erdoğan Besni OSB ve KSS’ye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1.950 bin YTL Ödenek tahsis edildiğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Besni OSB’ye 950 bin YTL kamulaştırma ödeneği tahsis edildi. Ayrıca Besni Küçük sanayi sitesinin Alt yapı işleri için önceden ayrılan 4.200.000 YTL’lik ödeneğe ek olarak 1.000 YTL’lik ödenek tahsis edildiği bildirildi.

Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gazetemize telefonla yaptığı açıklamada Besni OSB’de kamulaştırmanın bir an önce tamamlanması için

OSB’yi 2. bölüme ayırdıklarını ve hali hazırda çalışan fabrikaların ve inşaat yapılmaya hazır parsellerin bulunduğu 1. bölümdeki arsaların kamulaştırmasının tamamlanması için 950 bin YTL Sanayi Bakanlığında ödenek tahsis edildiğini söyledi. “Fabrikaların bulunduğu 80 hektarlık alanın alt yapı ihalesini yapılabilmesi için kamulaştırmanın tamamlanması gerekiyordu” diyen Erdoğan, bu ödenek ile 1. etaptaki kamulaştırmanın tamamlanacağını ve kısa sürede alt yapı ihalesinin yapılacağını belirtti.

Alt yapı ihalesi için Besni OSB müdürlüğünün tahsisi tamamlanmış 400 bin YTL kaynağı bulunuyor. “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdindeki görüşmelerimiz ve girişimlerimiz neticesinde 2008 yılı yatırım programında yer alan; Besni Küçük Sanayi Sitesi projesinin 4.200.000.-YTL olan mevcut ödeneğine ilave olarak 1.000.000.-YTL ek yapım ödeneği tahsis edilmiştir” diyen Mehmet Erdoğan açıklamasını; “KSS Projesinin tamamlanmasıyla yaklaşık 1200 kişiye ve OSB projesinin tamamlanmasıyla da 2000 kişiye sağlıklı şartlarda çalışma imkânı sağlanmış olacaktır. Bu sayede ilçemizin ekonomisi yeni bir ivme kazanacaktır. Takipçisi olduğumuz bu hizmetlerin başta Besni Küçük Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi esnafımız olmak üzere tüm hemşerilerimize hayırlı ve bereketli kazançlara vesile olmasını diliyorum.” diyerek tamamladı.

3. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Orta Öğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS), büyük başarıya imza atan Besni Mustafa Baba İlköğretim Okulu öğrencilerinden Özgür Karabayır, tek isteğinin başarısında büyük pay sahibi olan Mustafa Baba ilkokulunun tadilatının yapılması olduğunu söyledi.

OKS’de Türkiye Şampiyonu olan Özgür Karabayır, Tüm türkiye’deki Besnililerin ve Adıyamanlıların gururu oldu. Özgür, bir yandan gelen tebrikleri kabul ederken, bir yandan da hediyelere boğuluyor. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Gündüz’ün kendisine hediye ettiği masa üstü bilgisayarı kabul eden Özgür, burada yaptığı açıklamada tek isteğinin, başarısında büyük rol oynayan Mustafa Baba ilköğretim okulunun eksiklerinin giderilmesi olduğunu söyledi.

Okulun bulunduğu bölgede heyelan tehlikesi olduğu için yıkılma tehlikesi geçirdiğini belirten Özgür Karabayır, “Tek isteğim Okulumun tadilatının yapılmasıdır” dedi. Edinilen bilgiye göre; Mustafa Baba ilkokulunun duvarlarında meydana gelen çatlaklardan dolayı, geçtiğimiz ay YİBO için Besni’ye gelen Elazığ Fırat Üniversitesi İnşaat Fakültesinden gelen heyet, Mustafa Baba İlköğretim Okulunu da inceledi. Alınan bilgiye göre Okula sağlam raporu verilmesi bekleniyor, ancak okulun Özgür Karabayır’ın da belirttiği gibi bir çok eksiği bulunuyor. Okulda Bilgisayar laboratuarı bulunmuyor. Fen Laboratuarını ise bir çok ekipman eksiği var. Yine, okulun pencere ve kapılarının büyük bir bölümü demirden oluşuyor. Sınıfların ise yeniden boyanması gerekiyor. OKS şampiyonu çıkararak büyük bir başarıya imza atan Mustafa Baba İlköğretim okulunun eksiklerinin giderilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Teknoloji çağında Şehir merkezindeki bir okulda köy okullarında bile varken Bilgisayar laboratuarı Fen laboratuarı bulunmaması büyük bir eksiklik. OKS şampiyonu olarak Tüm Besnilileri ve Adıyamanlıları gururlandıran Özgür Karabayır’ın bu isteğine yetkililerin kulak asmamasını bekliyoruz.

Başarımdan öğretmenlerimin katkısı büyük oldu
    Özgür Karabayır, Anne Devlet, Baba Memet ve Ablası Özlem ve küçük kardeşi Aykut ile Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Yücel’i makamında ziyaret etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Yücel, Özgür’ün birinci geldiğini öğrendiğinde çok mutlu olduğunu belirterek, “Kendi çabasıyla, özel okula gitmeden, dershaneye gitmeden alınan bu başarı beni oldukça gururlandırdı. Bende elektrik ışığı olmadan mumla ders çalışarak bugünlere geldim. Umarım ki Özgür’de bu gayretiyle başarıdan başarıya koşar ve daha iyi yerlere gelir. Gönül arzu eder ki Özgür gibi birkaç çocuğumuzda aynı başarıyı yakalamış olaydı. Ama OKS’de 65. sırada yer alan Adıyaman’da bir 1.’nin çıkması da oldukça önemlidir. Bu çok manidar bir olaydır” dedi.

Demirci Ustası Baba Memet Karabayır, verilen hediyelerden dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Özgür, bir baba olarak en güzel duyguyu verdi bana. Bundan dolayı kendisine teşekkür ederim. Allah herkese nasip etsin.” dedi.
    Birincilik sevincini öğretmenleri ve aileleri ile birlikte yaşayan Özgür Karabayır, başarıyı planlı çalışma, öğretmenlerine ve özellikle ailesinin büyük desteğine bağladı.

Özgür Karabayır, “Özellikle başarımda öğretmenlerim ve ailemin katkısı büyük oldu hepsine çok teşekkür ederim. Onların destekleri ile derslerimize çalıştık" dedi.

Hedefim 4 yıl sonra ÖSS şampiyonluğu
    Karabayır, sınavdan çıktıktan sonra iyi bir derece geleceğini beklediğini belirtirken, "Özellikle zamanımı düzenli kullandım. OKS benim için kolay geçti. Sınavdan çıktıktan sonra bu başarıyı bekliyordum. Emek verdikten sonra o emek asla boşa çıkmaz. Gelmiş geçmiş bütün öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Sonuçları öğretmenlerim ve arkadaşlarımla birlikte öğrendim. Başarımı öğretmenlerime sarılarak kutladım." diye konuştu.

4. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman'ın Besni ilçesinde ana cadde üzerindeki elektrik tellerinin yer altına alınmasına yönelik çalışmalar son aşamaya geldi. Besni Belediyesi'nin girişimleriyle Göksu Edaş tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ilçe merkezindeki enerji hatlarının yer altına alma çalışmaları devam ediyor.

Elektrik hatlarının yer altına alınacağı güzergahlarda yer altına kablo döşenip baks pano çalışması yapılarak işyeri ve hanelere bağlantı sağlanmasının ardından şimdi de cadde üzerindeki elektrik direkleri sökülmeye başlandı.

Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, modern şehircilik ve yaşanılabilir kent kültürünün oluşması için çaba sarf ettiklerini belirterek, kentin modern bir görünüme kavuşması noktasında şehir merkezindeki enerji nakil hatlarının yer altına alınmasının önemine vurgu yaptı.

Öztürk, "Elektrik şebekelerinin yer altına alınması birçok elektrik kesintisini ve kazasını önlediği gibi, kentin daha modern bir görünüme kavuşmasını da beraberinde getiriyor. Daha önce Yeni Besni Mahallesi, Eski Hamam Caddesi ve Zübeyde Hanım caddesinde yapılan çalışmalarla ilçemiz güzel bir görünüm kazanmıştır. Atatürk Caddesi ve Çat Mahallesi Badem Sokak'taki çalışmaların da bitimi ile şehrimiz daha güzel ve güvenli bir kent konumuna gelecektir. Çalışmalarda son aşamaya gelindi. 3 ayrı firma 3 koldan işin bitimi için çalışmaktadır. Bu çalışmalar esnasında belediye olarak bizler de işlerin takipçisi oluyoruz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı vatandaşlarımızın hoşgörüsüne sığınıyoruz." dedi.

5. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman'ın Besni ilçesinde belediyenin kurduğu iftar çadırında her gün 100 kişiye yemek veriliyor.

Ramazan ayının toplumda yardımlaşmayı ön plana çıkardığını belirten Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, "Ramazan ayı boyunca Besni Belediyesi Arzum Düğün Salonu'nda her akşam 100 kişiye, hayırseverlerin katkılarıyla iftar yemeği veriyoruz." dedi.

Öztürk, şöyle konuştu: "Hayırda yarışan insanlar, yüksek ruhlara sahiptir. Bizim halkımız da hayır sahibidir ve zenginlerle fakirler arasında bir yardımlaşma mevcuttur. Hayırsever vatandaşlarımızın yardım yaparak, bağışta bulunarak, iftar vererek, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla dayanışma içerisinde olması, mübarek Ramazan ayında sergilenen örnek davranışlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, Besni Belediyesi olarak hayırsever vatandaşlarımızın da aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Ramazan boyunca her akşam iftar yemeği vereceğiz. İftar verecek hayırseverlerimiz, arzu ederlerse yemeğe de gelip yemek verdiği vatandaşlarla birlikte iftarını açabilecek, böylece hayır yapmanın hazzını tadacaktır." (CİHAN)

6. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman'ın Besni ilçesinde Ramazan ayı öncesinde nikah yoğunluğu yaşandı. Besni Belediyesi'nde düzenlenen 382 nikahın 312'sinin son 2 ayda kıyıldığı belirtildi.

Belediye nikah memurluğundan alınan bilgiye göre 2008 yılında ağustos ayı sonuna kadar 12'si yabancı evlilik olmak üzere 382 çiftin nikâh kıydırdığı, bu nikahlardan 312 tanesinin Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirildiği bildirildi.

Yaz aylarında belediyeye çok sayıda evlilik başvurusunun yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, "Bu yıl Ramazan ayı ile düğün sezonunun iç içe germesi bu hareketliliği geçen yıllara nazaran daha da arttırdı. Dolayısıyla evlendirme memurluğundaki personelimiz özellikle son 2 ayda oldukça yoğun çalıştı. Ben de evlilik gibi kutsal bir müessesenin temelinin atıldığı nikâh törenlerine fırsat buldukça katılmaya çalışıyorum. Davet edildiğim hemen hemen her düğüne giderek evlenen çiftlerin ve ailelerinin mutluluğuna ortak oluyorum." dedi. (CİHAN)

7. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman'ın Besni ilçesinde belediye zabıta ekipleri, Ramazan ayı denetimlerini yoğunlaştırdı. Zabıta ekiplerinin, Ramazan boyunca gece ve gündüz olmak üzere iki vardiya halinde denetim yapacağı belirtildi.

Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, zabıta ekiplerinin Ramazan ayı boyunca temel gıda maddesi üreten işyerleri ile tatlıcılar, manavlar, fırınlar ve kasaplara yönelik denetimlerini arttırarak, halkın sağlığını olumsuz yönde etkileyecek olumsuzluklara izin vermeyeceğini söyledi.

Amaçlarının ceza yazmak değil, esnaflara yaptıkları işin önemini hissettirmek olduğunu ifade eden Başkan Öztürk, "Halkımız Ramazan ayında gıda üretimi yapan ve satan işyerlerine daha çok rağbet gösteriyor. Biz de denetlemelerimizi bu yönde sıklaştırdık. Zabıta ekiplerimiz, vatandaşlarımızın rahatı ve huzuru için denetimlerini ramazan ayı boyunca 2 vardiya halinde gece ve gündüz sürdürecekler. Bütün vatandaşlarımıza hayırlı ramazanlar dilerim." dedi.

Besni Belediyesi Zabıta Müdürü Sait İlhan ise denetimler esnasında özellikle işyerlerindeki hijyenik şartlara önem vereceklerini belirterek, "Halkımızın sağlığı için Ramazan ayı boyunca denetimlerimiz sürecektir. Hijyenik şartlara uymayan ve ruhsatı bulunmayan işyerlerine yasalar çerçevesinde gerekli uyarılar ve cezai müeyyideler uygulanacaktır. Vatandaşlarımızı da bu konularda duyarlı olmaya davet ediyor, istek ve şikayetlerini 153 Alo Zabıta hattından günün 24 saatinde bize bildirmelerini rica ediyorum" diye konuştu. (CİHAN)

8. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman'ın Besni ilçesinde belediye eğitime destek olmak amacıyla Özel İdare İlköğretim Okulu ile Şehit Bekir Oruçtutan İlköğretim Okulu'nun boya ve bakım işlerini yaptırdı.

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kurum-vatandaş işbirliğiyle okullardaki eksiklikleri gidermek için başlattığı "Bir Okul, Bir Derslik de Sen Boyat" kampanyasına destek verdiklerini belirtti.

Kampanya çerçevesinde ilçe merkezinde bulunan Özel İdare İlköğretim Okulu ile Şehit Bekir Oruçtutan İlköğretim Okulu'nun boya ve badanasını yaptırdıklarını belirten Öztürk, "Göreve geldiğimiz günden beri eğitime ayrı bir önem veriyoruz. Okullarımızın boyası, temizliği, tamir bakımı, çevre düzenlemesi, her türlü araç gereç eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda yeni eğitim öğretim yılı öncesinde 2 okulun tamiri ve boyasını belediye olarak üstlendik." dedi.

Eğitimin insan hayatındaki öneminin farkında olduklarını ve kurum olarak bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplumların kalkınmasındaki en önemli faktörlerin başında eğitim gelmektedir. Eğitime yapılan harcama en büyük yatırımdır. Besni Belediyesi olarak, son 4 yıl içerisinde bütçemizi zorladık ve ilçe merkezindeki tüm okullarımıza katkıda bulunduk. Bundan sonra da geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın ve gençlerimizin daha iyi eğitim almaları için gücümüz ölçüsünde okullarımızı desteklemeye devam edeceğiz." (CİHAN)

9. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman'ın Besni ilçesinde belediye tarafından hazırlanan ve AB fonlarından hibe desteği almaya hak kazanan "Bütün Emek Sorunsuz Nesil İçin (BESNİ) Projesi tanıtıldı.

Toplantıya Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, proje danışmanı, Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Eyüp İzci, proje uygulama uzmanı Suphi Turhan, Sarıyaprak Belediyesi'ni temsilen Mehmet Öztürk ve proje koordinatörü Halit Arslan katıldı.

Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, projenin, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu'nun Geliştirilmesi; Kentler ve Belediyeler Hibe Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazandığını söyledi.

Projenin toplam bütçesinin 227 bin 620 Euro olduğunu belirten Öztürk, bunun yüzde 90'lık bölümü olan 204 bin 858 Euro'nun Avrupa fonlarından hibe edildiğini, geriye kalan yüzde 10'luk kısmın ise Besni Belediyesi tarafından finanse edildiğini ifade etti.

Öztürk, projeye İtalya'daki Yarı Resmi Yerel Yönetimler Birliği'nin (Comunità Montana Alta Val Polcevera) ortak, Sarıyaprak Belediyesi ile İtalya'daki GAL Appennino Genovese'nin iştirakçi konumda olduğunu belirtti.

Proje kapsamında Comunità Montana Alta Val Polcevera ile çeşitli konularda işbirliği yapacaklarını dile getiren Öztürk, amaçlarının müşteri memnuniyetine dayalı, karşılıklı işbirliği, deneyim paylaşımı ve çevreyi korumaya ve geliştirmeye odaklanmış, kültürler arası kaynaşmayı sağlayan bir belediyecilik anlayışı geliştirmek olduğunu söyledi.

Projenin toplam 12 ay süreceğini kaydeden Öztürk, uygulama süresince Besni ve Sarıyaprak (iştirakçi) belediyeleri ile GAL Appennino Genovese (iştirakçi) ve Comunità Montana Alta Val Polcevera arasında karşılıklı deneyim paylaşımı ziyaretleri gerçekleştirilerek belediye hizmetleri konusunda işbirliğinin yapılacağını söyledi.

Öztürk, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Belediyecilik, çevre ve küresel ısınma ile ilgili Comunità Montana Alta Val Polcevera ile işbirliği yapacağız. Onların deneyimlerinden yararlanacak ve yaptıkları iyi örnekleri alarak Besni'de uygulayacağız. Kendi deneyimlerimizi onlara aktaracak ve karşılıklı işbirlikleri ve yeni yatırımlar gerçekleştireceğiz. Bunun sonucunda halka daha nitelikli hizmetler sunacağız. Belediye çalışanlarına yönelik çeşitli eğitim faaliyetleri düzenleyerek, iş verimliliği, ortak çalışma kültürü alanındaki niteliklerini arttırmak ve şeffaf, etkin, katılımcı çağdaş bir belediyecilik anlayışı kazandırmaya çalışacağız. Bu konuda Comunità Montana Alta Val Polcevera ile işbirliğine girecek ve onların deneyimlerini Besni Belediyesi çalışanlarına çeşitli seminer, konferans ve çalıştaylarla aktarma yoluna gideceğiz. Bu konuda üniversiteler, akademisyenler ve üst düzey yöneticilerden faydalanacağız. Hoşgörü, verimlilik, paylaşımcı ve etkileşimli bir yönetişim anlayışına ve çağdaş Avrupa normlarında bir belediye yönetimine kavuşmayı hedefliyoruz."

(CİHAN)

10. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Besni Belediyesi'nin ilçedeki okulların eksikliklerinin giderilmesine yönelik çalışmaları devam ediyor. Belediye ekipleri, Şehit Bekir Oruçtutan İlköğretim Okulu'nun bahçesini kilit taşı ile döşedi. Kış mevsiminin başlamadan önce yapılan çalışma ile okul bahçesinin çamurdan kurtarılması sağlandı. Yapılan çalışma okul idaresi ve öğrenciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, amaçlarının öğrencilerin bakımlı binalarda ve tertemiz bahçelerde öğrenim görmesine sağlamak olduğunu söyledi. Bu amaçla ilçedeki okulların eksikliklerini tamamlamaya çalıştıklarını kaydeden Öztürk, "Okulların bahçesini parke yapmak belediyenin doğrudan hizmet alanı değil. Ancak orada okuyan çocuklar hepimizin çocukları ve bu yüzden okullarımızı önemsiyoruz. Bizler de geçmişte bu okulların sıralarında eğitim gördük. Temel eğitimini iyi alan nesiller yaşadıkları bölgelerde kendinden sonraki nesillere daha iyi bir gelecek sağlamış olurlar. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar ilçemizde bulunan tüm okullarımızın eksikliklerini gidermeye yönelik çalışmalarımız oldu. Bu çerçevede Şehit Bekir Oruçtutan İlköğretim Okulumuzun bahçesini de kilit taşı ile döşedik. İmkanlar ölçüsünde de bu tür çalışmalarımızı devam ettireceğiz" şeklinde konuştu.

Okul Müdürü Özden Özalp ise belediyenin asli görevi olmamasına rağmen okul bahçesini parke ile döşeterek çocukları çamurdan kurtaran Başkan Öztürk'e teşekkür etti.

(CİHAN)

11. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Adıyaman'ın Besni ilçesinde göreve başlayan Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin Yönetim Kurulu üyeleri, görev bölümü yaptı.

Besni Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Kadın Meclisi Onursal Başkanı Yasemin Öztürk ile yönetim kurulu üyeleri Yeşim Çetin, Gülseren Karakuş, Çiğdem Uğurlu Köseoğlu, Canan Özbay ile Elif Elmas Yarar katıldı.

Toplantı sonucunda Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Yeşim Çetin seçilirken, Başkan Yardımcılığı'na Canan Özbay, Kadın Meclisi Sekreterliği'ne ise Elif Elmas Yarar getirildi

Besni Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yeşim Çetin, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Besni'deki kadınların sesi olup, onların ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişimi için çaba göstereceklerini ifade etti.

İlk etapta Besnili kadınların üretime katılarak ailelerine ekonomik açıdan katkıda bulunmalarını sağlayacak projeler üzerinde çalışacaklarını ifade eden Çetin, "Gerek Besni içinde, gerekse Besni dışında bulunan işadamları ile görüşerek, evlerde yapılabilecek parça başı işler alıp kadınlarımızın ev ekonomisine katkıda bulunmasını ve kendi ekonomik bağımsızlıklarını elde etmeleri yönünde girişimlerimiz olacak." dedi.

19 Eylül Cuma günü saat: 13:00'da genel kurul toplantısının yapılacağını söyleyen Başkan Çetin, bütün kadınların toplantıya katılarak çalışmalara katkı sağlamalarını istedi. (CİHAN)

12. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Yaklaşık 3 yıl önce onarılmak üzere ihale edilen ve onarım başladıktan sonra müteahhit firma tarafından temellerde problem olduğu gerekçesiyle onarımı durdurularak çürük raporu verilen 75. Yıl Kemal Tabak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu için son karar verildi.
    Son olarak Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden gelen yetkililer tarafından yapılan incelemenin ardından binanın yıkımına gerek olmadığı ve güçlendirme çalışmaları yapılarak binanın kullanılabileceği yönünde görüş bildirildi.
    Fakat Yıkılacak mı onarılacak mı tartışmaları ile kamuoyunu uzun süre meşgul eden Besni Kemal Tabak YİBO’da son yapılan incelemenin ardından onarımına karar verilmesi madem onarılacaktı neden 3 yıldır beklendi sorusunu gündeme getirdi.
    Eğitimde yaşanan aksaklıklar bir yana alınan çürük raporundan beri atıl durumda kalan okula yapılan tahribat şu anda binanın güçlendirilmesinde kullanılacak paranın çok çok üzerinde bir maliyete ulaştı. Binanın güçlendirilmesi için o dönemde TEDEP kapsamında ilçemize gönderilen ödeneğin yeterli olduğu biliniyordu. Ancak bu gün okulda güçlendirme çalışmalarının yanı sıra onarım içinde ciddi bir ödenek gerektiği yani okulda yapılacak onarımın, güçlendirme çalışmalarının 3 katından fazla olduğu öğrenildi.
    Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Memet Arslan, “3 Yıl önce çürük raporu verilen 75. Yıl Kemal Tabak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yaptığımız girişimler sonucu Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat mühendisliği bölümünce tekrar incelendi. Yapılan incelemenin ardından binanın belli bölgelerinin güçlendirilmesiyle inşaat maliyetinin %19.65 kadar maliyetle güçlendirilebileceği bu yüzden binanın yıkımına gerek olmadığı yönünden görüş bildirdiler. Bizde bu doğrultuda en kısa zamanda güçlendirme çalışmalarını bitirip okulumuzu yeniden eğitim öğretime hazır hale getirmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz,”dedi.

13. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Gençlik Spor Müdürlüğü ve Besni Belediyesi Tarafından Yapımına Başlanan Besni şehir stadyumu çimlendirme çalışmaları başladı.
    Çalışmaları yerinde görmek amacı ile Gençlik Spor İlçe Müdürü Fethi Siner ile birlikte stadyuma giden Belediye başkanı İbrahim Öztürk yürütülen çalışmalar hakkında gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve belediyemiz işbirliği çerçevesinde yapılan protokol doğrultusunda çalışmalara başladık. FİFA standartlarına uygun natürel çim yapılacak olan stadyumun şu anda alt yapı çalışmaları devam ediyor. Alt yapı çalışmalarının ardından sentetik çimin yüzeye serilmesi işini ihale edeceğiz, dedi.
    Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Besni Stadı için 145 bin YTL ödenek ayrıldığını da ifade eden Öztürk, suni çimin büyük bir bölümü Merinos A.Ş.’ye ait Dinarsu Firması tarafından, çimin altına serilmesi gereken keçenin ise Uşak’taki iş adamlarımızdan Mehmet Özmercan tarafından karşılandığını kaydetti.
    Hava şartları müsaade ettiği taktirde çimlendirme işlemini 10. Eğitim Bayramına yetiştirmeyi planladıklarını belirten başkan Öztürk, yürütülen bu çalışmalarda büyük emeği geçen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat’a, Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan’a, İlçe Kaymakamımız Hulusi Şahin’e ve daima bizlerin yanında yer alarak desteklerini esirgemeyen Merinos A.Ş. ve işadamımız Mehmet Özmercan’a teşekkür ederim, dedi.

14. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Hizmet anlayışı, eğitim kadrosu ve donanımı ile Besni’nin yükselen yıldızı Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi; son yıllarda Mesleki Eğitimde yaşanan sıkıntılara rağmen bir çok alanda başarısını arttırarak yeni eğitim-öğretim yılı öncesi ilçe eğitimine farklı bir ivme kazandırıyor.
    2008-2009 eğitim-öğretim yılına 469 lise 27 okul öncesi olmak üzere toplam 496 öğrenci ile başlayan Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi; Eğitim amaçlı düzenlenen kampanyalarda öncü kurum olmakla beraber, teknolojinin eğitimde kullanılmasında, çevre düzenlemesinde, okul imkanlarının paylaşımında, sosyal, kültürel ve sportif başarılarda eğitim kurumlarına örnek teşkil eder hale geldi.
    ÖSS’DE BAŞARI
    2008 üniversite sınavına 17 öğrencinin müracaat ettiği okulda, bu öğrencilerden üçü Ankara’nın çeşitli üniversitelerinde ‘Bilgisayar Öğretmenliğini Bölümünü” kazanarak dört yıllık fakültelere 12 öğrenci ise Meslek Yüksek okullarına yerleşme hakkını elde etti.
    ÖĞRENCİ KAYIT TALEBİ
    Daha kaliteli ve yüksek standartta eğitim için çalışmalarını sürdüren okulda, yeni ders yılına hazırlık çalışmaları çerçevesinde, sadece 2008-2009 ders yılında kaydolan 154 dokuzuncu sınıf, 27 okul öncesi öğrenci kayıt talebini karşılamak amacı ile mevcut yapıda gerçekleştirilen onarım ve tadilat çalışmaları neticesinde 12 olan derslik sayısını 16’ya çıktı. Bunun yanı sıra kütüphane, ziyaretçi kabul salonu ve okula ait bir depo alanı oluşturuldu.
    Son yıllarda kayıt başvurularında büyük artış gözlenen okulda; başarının artmasına paralel olarak önümüzdeki dönemlerde bu talebin devam etmesi halinde okulda ikili öğretime geçilmesi kaçınılmaz hale gelecektir.
    TİCARET MESLEK LİSESİ “BİR OKUL BİR DERSLİK DE SEN BOYAT” KAMPANYASINA 30 KUTU BOYA İLE KATILDI
    Besni Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Bir Okul Bir Derslik De Sen Boyat” kampanyası çerçevesinde düzenlenen toplantıda, kampanyaya 20 kutu boya ile katılan Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi kampanyada öncü kurum olmak parolasıyla okulun tamamının boya ve badanasını tamamlamış, köy ilköğretim okullarına da 10 kutu boya katkıda bulunduğu tespit edilmiştir.
    “ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI”
    Eğitim dönemi öncesi görselliğe de önem veren okul bu nedenle okul bahçesinde çimlendirme, sulama altyapısı gibi çalışmaların yanı sıra 400 adet ağaç dikimini de gerçekleştirdi.
    “TEKNOLOJİK SINIFLAR VE MODERN TOPLANTI SALONU”
    Uyguladığı Alan ve Dallardaki program yoğunluğunun verimliliğini arttırmak amacı ile bünyesindeki 4 adet Bilgisayar laboratuarına ilave olarak öğrencilerin ders gördüğü sınıfların 8 tanesine de bilgisayar ve projeksiyon cihazı kurulmak sureti ile öğrencilerin yirmibirinci yüzyıla yaraşır görsel ve işitsel ders almalarına imkan sağlamalarının hedeflendiği gözlenen okulda, gerek okul gerekse çevrenin taleplerini karşılamaya yönelik modern bir toplantı salonu mevcut.
    “SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF ALANLARADA ÖRNEK BAŞARI”
    İlçe düzeyinde yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerin büyük bir kısmının organizasyonunu gerçekleştiren okul, Besni’de düzenlenen Mahalli Hizmetiçi Eğitim faaliyetlerinin tamamını da üstlenmiş durumdadır.
    2007-2008 Eğitim Öğretim Yılındaki sportif faaliyetlerde 5 branşta birincilik, 2 branşta ikincilik ve 1 branşta da üçüncülük elde ederek büyük bir başarı örneği sergilemiştir..
    TİCARET MESLEK LİSELERİNDE BİR İLK “ANASINIFI” AÇILMASI
    Milli Eğitim Bakanlığının Avrupa Birliği standartları çerçevesinde Okul Öncesi Eğitim oranını yükseltme çabaları ışığında Besni Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi okul türleri içerisinde yine bir ilki gerçekleştirerek bünyesinde Çocuk Gelişim Alanı olmadan 2007-2008 eğitim-öğretim yılından itibaren iki adet Ana Sınıfı açarak sıra dışı bir başarı göstermiştir.

15. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Dörtyol Köyünde ıslak olan elektrik direğine yaslanan genç akıma kapılarak hayatını kaybetti.
    Edinilen bilgiye göre, Dörtyol köyünde meydana gelen olayda evinden çıkan Zeynel Karlıdağ (23) köy içinde bulunan ve ıslak olduğu belirtilen elektrik direğine yaslandı.Bu sırada akıma kapılan genç çevreden yardımına yetişen köylüler tarafından direkten uzaklaştırıldı.
    Olayın ardından ailesi tarafından Besni Devlet Hastanesine götürülmek istenen Karlıdağ yolda yaşamını yitirdi.
    Genç yaşta hayatını kaybeden Zeynel Karlıdağ’ın ölüm haberini alan yakınları Hastahane önüne akın ederken feryatları yürek burktu.
    Karlıdağ, son yapılan ÖSS sınavında Kocaeli Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünü kazanmış ve geçtiğimiz günlerde okula kayıt yaptırmıştı.
    Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

16. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Son kez yapılan OKS sınavında tam puan alarak Türkiye şampiyonu olan Özgür Karabayır’ın mezun olduğu Mustafa Baba İlköğretim Okulu’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Fen Laboratuarı oluşturmak ve okulda kullanılmak üzere çeşitli araç gereç gönderdi.
    Okula tam donanımlı Fen Laboratuarı oluşturmak için gönderilen malzemelerin yanı sıra ihtiyacı hissedilen, 8 Yazı tahtası, 8 sınıf dolabı, 10 öğretmen masası, 10 adet üçlü set ile 1 adet fotokopi makinesi gönderildi.
    Okula yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bilgisayar sınıfı oluşturmak amacıyla bilgisayarlar gönderileceği öğrenildi.

17. ENGİN02

ENGİN02
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    2
    24-25-26 Ekim tarihlerinde kutlanılacak olan 10. Besni Eğitim Bayramı'nın taslak programı belirlendi.

Türkiye'nin tek eğitim bayramı olma özelliğini taşıyan Besni Eğitim Bayramının 10.su için başlayan hazırlıklar devam ediyor.

Besni Kaymakamlığı, Besni Belediye Başkanlığı ve Besni Eğitim Vakfı'ndan oluşan düzenleme komitesi taslak programı belirleyerek çalışmalara başladı.

Konu ile ilgili geçtiğimiz Cumartesi günü kaymakamlık toplantı salonunda bir toplantı yapıldı. Toplantıya, Kaymakam Hulusi Şahin, Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, BEV Başkanı Halil Rabuş, BEV Yönetim Kurulu üyesi Hayrullah Gölbaşı ile sivil toplum örgütü temsilcileri, kurum amirleri ile siyasi parti temsilcileri katıldılar.

10. Eğitim Bayramı programının taslak programının belirlendiği toplantı sonrası taslak program şu şekilde oluştu;

24 Ekim Cuma günü Atatürk Anıtı’na konulacak çelenk sunumu ile başlayacak olan bayram, aynı gün yapılacak Kitap Fuarı açılışı, İşadamı hemşerimiz Cevdet Erçil’in katkılarıyla yaptırılan “Çil Hacılar Mahalle Konağı”nın açılışı, Besni Meslek Yüksek Okulu’nun açılışının 10. yıl etkinlikleri, Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Ana Bilim Dalı Başkanı İsmail Kaya tarafından açılacak sergi, Prof. Dr. Alpaslan Işıklı tarafından verilecek Panel ve Yerel Sanatçıların vereceği konser ile devam edecek.

Etkinliklerin ikinci gününde ise, hastane önünde başlayan ve hükümet konağı önünde son bulacak Besni Eğitim Bayramı Yürüyüşü, Besni Üzümü ve Besni Fıstığı dalında yarışmalar,

Besni Kapalı Şire Pazarındaki açılış töreni, konuşmalar ve Türkiye Şampiyonu Özgür Karabayır’a verilecek ödül, Kitap Fuarının gezilmesi, BEV Yükseköğretim Kız Yurdu inşaatı, Başlama Töreni, Merhum Mustafa Işıklı parkı açılış töreni, Prof. Dr. Ayşe Ocakçı tarafından verilecek olan (Aile İçi İletişim), İstanbul Kültür A.Ş. Genel Başkanı Nevzat Bayhan ile Namık Kemal Zeybek tarafından verilecek olan “Hoca Ahmet Yesevi ve Milli Kültürümüzdeki Yeri” konulu konferans, Halk Müziği Sanatçısı Sabahat Akkiraz, Pop Müzik Sanatçısı, Betül Çağlar ve sanatçımız Latif Doğan konser verecek.

Sayfayı Paylaş