Firefox OS, Artık Kaliteye Odaklanacak

Konu, 'Web Tarayıcılar' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Gittikçe büyüyen akıllı telefon pazarında söz sahibi olmak isteyen Mozilla grubu, Firefox OS'in geleceği için yeni bir yol haritası belirledi.

[​IMG]Mozilla tarafından geliştirilen Linux tabanlı açık kaynak bir işletim sistemi olan Firefox OS ile 2013 yılında Barselona'da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi'nde tanışmıştık. Firefox OS için ilk etapta Alcatel, ZTE, Huawei veLG gibi önemli firmalar destek vermiş ve bu firmalar tarafından üretilen telefonlar Brezilya'dan, İspanya'ya 9 ülkede satışa sunulmuştu.
    Mozilla yetkilileri, Firefox OS'i ilk tanıttığında Firefox Marketplace'in de işletim sistemiyle eş zamanlı olarak erişime açılacağını belirtmişlerdi.
    Piyasaya 100 doların altında fiyat etiketine sahip akıllı telefonlarla girmeyi tercih eden Mozilla, ucuz telefonlar sayesinde Firefox OS'in kısa zamanda daha çok kitleye ulaşacağını ön görmüşlerdi.

Mozilla'nın tercih ettiği bu strateji ilk başlarda kabul görmüş gibi gözükse de, 100 doların altındaki Android işletim sistemli telefonların pazarda çoğalmasıyla büyük bir hayal kırıklığına dönüşmüştü.
    Mozilla Strateji Değiştiriyor

Ucuz telefonlarla pazardan pay alma planı tutmayan Mozilla, şimdi ise strateji değiştirmeye karar verdi. CNET'in iddialarına göre Mozilla'nın yetkili isimlerinden Chris Beard, artık ucuzluk yerine kaliteye odaklanacaklarını açıklamış.
    Söylentilere göre Beard, Firefox OS üzerinde çalışan ekibe attığı bir mailde artık giriş sınıfı telefonlar yerine, üst sınıf olarak tabir edilen telefonlara odaklanmaları gerektiğini belirterek, Firefox işletim sisteminin kullanım alanının daha da genişletilmesi üzerine çalışmaları gerektiğini vurgulamış.
    Ortaya çıkan diğer söylentilerde ise Firefox OS'un yeni güncellemelerleAndroid uygulamalarını da çalıştırabileceği iddia edilmiş. Tabi işin bu kısmı pek olası gözükmese de, böyle bir durum olduğu takdirde Mozilla, akıllı telefon pazarında ciddi bir konuma ulaşabilir.

Sayfayı Paylaş