Filinta aksiyon sahneleriyle dikkat çekti

Konu, 'Diziler' kısmında uydu3405 tarafından paylaşıldı.

1. uydu3405

uydu3405 Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4

Son dönemde iddialı dizilerle izleyicilerin karşısına çıkan TRT'nin yeni dizisi Filinta, dün akşam yayınlanan ilk bölümüyle izleyenlerden tam not aldı.

Türk televizyon tarihinin ilk Osmanlı polisiyesi olma özelliği taşıyan dizideki çatışma ve patlama sahneleri Hollywood'a taş çıkardı.

2. uydu3405

uydu3405 Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4

FİLİNTA'NIN KONUSU

Filinta, adalet, dostluk, kardeşlik kavramlarını ortaya koyan bir dizi. İlim irfan sahibi Kadılar, adaletin kılıcını 600 yıl Devlet-i Aliyye-i Osmaniye'de taşımış, dünyanın en büyük imparatorluklarından olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca dirliğini sağlamış, toplumda huzuru ihtisas etmişlerdir. Filinta işte bu nedenle, Osmanlı’nın temel gücü olan hukuka bir saygı duruşudur.

Hikaye Galata Kadısı Gıyasettin Hatemi ve onun yetiştirdiği Galata Amiri Filinta Mustafa ekseninde geçmektedir. Mustafa oldukça zeki, maharetli, yakışıklı bir gençtir. Kendisi gibi öksüz ve yetim olan en yakın arkadaşı Ali ile birlikte zaptiye olarak görev yapmaktadır. Kadı Gıyasettin ise, küçük yaşlardan itibaren Şam, Buhara, Kahire ve Konya’da eğitim görmüş bir kadıdır. Kalender ve soğukkanlı bir yapısı vardır. Damıtılmış bilgeliğini her sahnede bize gösterir. Ayrıca sarayda şehzadelere eğitim vermiştir. Sultan ile hoca - öğrenci ilişkisi vardır. Hikaye, Mustafa ve Ali’ye kurulan bir komplo ile başlar.

Sayfayı Paylaş