Erken Seçime Referandum Yolu Gözüktü

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında cihat çapa tarafından paylaşıldı.

1. cihat çapa

cihat çapa Guest

Yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin teklif, 360 oy alınca referandum ihtimali belirdi.
    Yerel seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasına ilişkin Anayasa Değişikliği teklifinin ikinci tur oylaması tamamlandı. Ak Parti ve MHP'nin hazırladığı değişiklik teklifi, 360 oyla kabul edildi.Anayasa Değişikliği oylamasında 330 ile 367 arasında kabul oyu çıkması durumunda değişiklik paketi, referanduma sunuluyor.
    Cumhurbaşkanı, teklifi onaylayıp bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e geri göndermezse referanduma gidilecek.
    Ak Parti grup başkan vekili Mustafa Elitaş, durumu "Referanduma gidiyoruz, hayırlı olsun. İki partinin desteklediğini halk da destekler" diye özetledi.

MHP: BİZDE FİRE YOK
    MHP lideri Devlet Bahçeli ise "Ak Parti'yle ortak irademize uygun davrandık. Bizde fire yok. Bundan sonra referandum konusunda takdir, Cumhurbaşkanı'nındır" dedi.
    Referanduma gitme süresi,son değişiklikle 60 gün olmuştu.
    Ak Parti meclis yönetimi, şu an durum değerlendirmesi için toplandı.
    Değişikliğin ilk turu, T.B.M.M. Genel Kurulu'nda çarşamba günü gerçekleştirilmişti. Anayasa Değişikliği teklifinin geneli üzerinde yapılan oylamada kullanılan 436 oyun 384'ü kabul, 35'i ret yönünde olmuştu.
    Ak Parti ve MHP, kış şartlarında seçim propagandası yapmanın zorluğunu gerekçe göstererek yerel seçimlerin ekim ayının son pazar günü yapılması için ortak teklif sunmuştu. Sayı olarak iki partinin toplamı, gerekli sayı olan 367'nin üzerinde olduğu için çıkan sonuç, herkes için şaşırtıcı oldu.

2. mescer

mescer Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    4 ay için erken seçimmi olur günü gelince yapın referandum olursa oy kullanmam

Sayfayı Paylaş