Ergenekon soruşturmasının

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında u_hayati tarafından paylaşıldı.

1. u_hayati

u_hayati Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ÇİÇEK: ERGENEKON SORUŞTURMASININ BAKANLAR KURULU'NDA KONUŞULMASI HUKUKİ DEĞİLDİR

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ergenekon soruşturmasının Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelmediğini belirterek, "Böyle bir soruşturma ile ilgili Bakanlar Kurulu'nda konuşulması ne hukukidir ne doğrudur.

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ergenekon soruşturmasının Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelmediğini belirterek, "Böyle bir soruşturma ile ilgili Bakanlar Kurulu'nda konuşulması ne hukukidir ne doğrudur. Biz böyle bir konuyu konuşmadık" dedi.
    Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada, Ergenekon soruşturmasının Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelmediğini belirtti. Hükümet sözcülüğü görevine geldiğinden beri Bakanlar Kurulu'nda konuşulan her şeyi kamuoyuyla paylaştığını kaydeden Çiçek, "Bu görevi yaptığımdan beri gündemde ne varsa onu söylerim. Böyle bir konunun görüşülmesi doğru değildir. Hukuki değildir. Bu soruya vereceğim cevap hayır. Ama ben kendimce söyleyeyim. Bir konuyu konuşurken anayasaya ve yasalara göre konuşulur. Anayasa'nın 138. maddesi açıktır. Avrupa'da, en son düzenlenen ceza yasası bizimkisidir. Yani evrenseldir. Bunlar uyulması ve gereği yapılması için düzenlenmiştir. Davalarla ilgili bizlere ve adalet bakanlığına soru soruyorsunuz. Yargı, Yürütme, Yasama kendi işini yapar. Hukuk devletine vurgu yapıldığını fakat gereğinin yapılmadığını söyleyen Çiçek, "Hangi meslekte olursak olalım hukuk devleti kuralarına uyalım. Hukuka uyalım. Fakat, hukuka uymuyoruz. Çağdaş düzenlemeler tek başına bir şey ifade etmez. Herkes konuya bu açıdan baksın. Hukuku ilgilendiren sorular, siyasetçilere soruluyor. Biz de doğal olarak cevap vermek zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla kime ne soru sorulacağı önemlidir. Ben bu konuya girmek istemem. Bilmediğimiz bir konudur. O dosyayı bilmiyorum. Anayasa, Ceza Kanunu Basın Kanunu var. Onlar zaten gerekeni söylüyor" dedi.

-ORGENERAL BAŞBUĞ'UN AÇIKLAMALARI-

Cemil Çiçek, bir gazetecinin, ''Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un geçtiğimiz günlerde çeşitli açıklamaları oldu. Bu açıklamalardan bir tanesi de bölücü terör örgütünün dağdan inmesine yönelik mevcut düzenlemelerin de ötesine geçilmesi yönündeydi. Bu açıklamalar Bakanlar Kurulu'na yansıdı mı?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Konuyla ilgili daha önce şöyle bir açıklama yapıldı. Şimdi Sayın Komutan çok değişik konulara temas ediyor. Paragraf başlarına baktığımızda pek çok konu var, pek çok tanım var. Veya mevcut tanımların, mevcut kavramların bir kısım bilimsel alıntılarla yapılmak suretiyle içinin doldurulması var. Neyi niçin anlıyoruz, nasıl anlamamız lazım gelir diye. Şimdi ben görev alanımla ilgili olduğu için oradaki ifadelere bakmaya çalıştım. Orada bir ayrıntı yok. Bir niyet beyanı, bir açıklaması gözüküyor ama onun çerçevesi nedir, kastedilen ne, nasıl bir düzenleme bu orada belli değil. Ayrıntı olmayınca da yorum yapmamız gerekecek. Terörle mücadele konusunda da böylesine hassas, daha geçtiğimiz hafta yeni şehitlerimiz oldu maalesef. Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi.

Önümüzdeki günlerde Milli Güvenlik Kurulu'nun toplanacağını hatırlatan Çiçek,"Orada bu muhtemeldir ki konuşulabilir. Daha gündemi gelmedi. Dolayısıyla eğer bir hukuki bir açılım mı kastediliyor yoksa mevcut yasaların daha iyi işletilebilmesi noktasında alınması gereken tedbirlerden mi bahsediliyor bunu orada tartışıp, görüşüp müzakere ettikten sonra açıklama yapmanın daha doğru olduğunu, daha doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü bu konuda yapılan açıklamalar hemen siz onu kastetmeseniz bile, siz onu düşünmeseniz bile muradınız olmasa bile herkes kendi anladığına göre bir değerlendirme yapıyor. Nitekim bu açıklamalardan sonra sizin meslektaşlarınız bir genel af mıdır, af mı geliyor tarzında değerlendirmeleri oldu. Maksat bu değilse, bu kastedilmiyor ise o zaman evet ya da hayır tarzındaki bir cevap toplumda insanlarımız arasında da bir kısım farklı değerlendirmelere sebebiyet verebilir. Onun için müsaade ederseniz orada ayrıntı olmadığı için ben ayrıntılı cevap verme imkanına sahip değilim'' ifadesinde bulundu.

-BBP LİDERİ YAZICIOĞLU'NUN MEZARI-

"BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Taceddin Dergahı'na defniyle ilgili Bakanlar Kurulu'ndan bir karar çıktı mı?" şeklindeki soruya Çiçek, şöyle cevap verdi:

''Bu konuyla ilgili ilk önce Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan bir karar alınması gerekiyordu. Bu karar alındı benim bildiğim. Bilseydim bununla ilgili bir hazırlık yapardım. Bununla ilgili bir karar alındı. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun ilk önce olması gerekir. Ondan sonra da gerekiyorsa bakanlar kurulu kararı alınıyor diye biliyorum. Eğer gerekiyorsa da alınır. Ama ilk önce oraya defin yapılıp yapılmamasına karar verecek olan Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'dur. İhtisas kuruludur, teknik bir kuruldur. Öbürü siyasi bir meseledir işlemi tamamlayan. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun kararı var. Bunu biliyorum. Eksik söyleyebilirim bu konuda. Böyle bir soru olacağını bilsem mevzuatına bakar gelirdim.''(ANKA)

(HM

Sayfayı Paylaş