En pahalı Türk filmi "Fetih 1453"'te Sona Gelindi.

Konu, 'Filmler' kısmında himm tarafından paylaşıldı.

1. himm

himm Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Türk sinemasının en pahalı filmi 'Fetih 1453'ün çekimlerinde sona gelindi

94 yıllık Türk sinema tarihinin en pahalı filmi ‘Fetih 1453’ün çekimlerine devam ediliyor. Bütçesi 17 milyon dolar olan film, üç yıldır aşama aşama çekiliyor. Ayşe Germen’le birlikte ortak yapımcısı olan Faruk Aksoy’un yönettiği filmde başrolleri Devrin Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Aktuğ ve Erden Alkan paylaşıyor.

‘Fatih Sultan Mehmed’i ve İstanbul’un fethini konu edinen ‘Fetih 1453’ için Prof. Dr. Feridun Emecan, Doç. Dr. Hülya Tezcan, Doç. Dr. Gülgin Koroğlu ve sanat tarihçisi Massimo Farinelli danışmanlık yaptı. Çekimlerinin son günlerine gelinen filmin gösterim tarihi Şubat 2012 olarak belirlendi.

GERÇEK ASKERLER ROL ALDI
    Filmin yapımcısı ve yönetmeni Faruk Aksoy, ‘Recep İvedik’ serisinden kazandıklarını ‘Fetih 1453’e yatırıyor. Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere ve İsviçre’de de gösterilecek olan filmde gerçek askerler rol aldı. Aksoy, savaş sahnelerinde rol alacak deneyimli figüran bulamayınca çekimleri bir süre ertelemek zorunda kaldı.

Figüranların savaş sahneleri için eğitim alması da istediği sonucu vermeyince Faruk Aksoy, çareyi Genelkurmay Başkanlığı’na başvurmakta buldu. Genelkurmay Başkanlığı, Aksoy’un asker isteğine olumlu cevap verdi. Bunun üzerine İstanbul’daki çeşitli kışlalardan askerler, ‘Fetih 1453’te rol almaya başladı.

6 BİN PARÇA AKSESUVAR HAZIRLANDI
    ‘Fetih 1453’te Fatih Sultan Mehmed’i Devrin Evin, Ulubatlı Hasan’ı İbrahim Çelikkol canlandırdı. Çelikkol’un Dilek Serbest ile olan sevişme sahneleri de filmin dikkat çeken yönlerinden. 2 bin 500 parça kostümün dikildiği ‘Fetih 1453’ için ayrıca 6 bin parçalık zırh, silah ve çeşitli aksesuvar hazırlandı.

2. bluviaggiatore

bluviaggiatore Kıdemli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    bugün haberlerde okumuştum bu haberi merak ettim nasıl olmuş diye sinema da yayınlansın ben de izlemeye gideceğim .1453 güzel bir konusu var sonuçta :)

3. lnb34

lnb34 Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    izlenme rekoru kıracagı kesin

Sayfayı Paylaş