DOĞAN HOLDİNGİN SONUMU ACABA ??? (inşallah)

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında LORD_KING tarafından paylaşıldı.

1. LORD_KING

LORD_KING Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Maliye,

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

’nin dört şirketine 3.76 milyar lira ceza kesti

Doğan Grubu şirketlerinde aylardır vergi incelemesi yapılıyor.

,

’in iştirakleri Doğan

Holding, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım, Doğan Prodüksiyon Hizmetleri ile Alp Görsel İletişim Hizmetleri’ne toplam 3 milyar 755 milyon lira ceza kesti

tarihinde görülmemiş büyüklükte olan bu ceza, şirketlerin hiçbir kazanç, gelir veya

içermeyen devir işlemlerinin, yasanın tanıdığı muafiyetlere rağmen, sübjektif yorumla, ‘sıradan hisse satışı’ sayılmasına dayandırıldı.

’nın

şirketlerine yönelik ağır

cezalarına bir yenisi daha eklendi. Daha önce

’e 1 milyar lira, arkasından

Gazetecilik’e 22 milyon lira ceza kesilmişti. Dalgalar halinde grup şirketlerine gelen onlarca kontrolörün aylar süren incelemeleri sonucu yazılan vergi incelemelerinin ikinci dalgasında incelemeye alınan Doğan

Holding, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım, Doğan Prodüksiyon Hizmetleri ile Alp Görsel İletişim Hizmetleri’ne de 3 milyar 755 milyon lira ceza yazıldı.
    Bu 4 şirketin 2005, 2006 ve 2007 hesap dönemlerine ilişkin olarak yapılan vergi incelemelerine istinaden kesilen ceza konusunda Doğan Yayın Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na dün sabah saatlerinde bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Vergi inceleme raporlarında kişisel değerlendirmelere ağırlık verildiği” belirtildi. Doğan Yayın Holding, vergi inceleme raporlarında,

’nda yer almayan şartların öne sürüldüğünü ve genel kabul görmüş yaklaşımların ötesine geçildiğini gözlemlediklerini açıkladı.

15 rapor yazılmış

’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanan açıklamasında, incelenen 4 şirket için 10 Ağustos 2009 ve 25 Ağustos 2009 tarihli 15 adet Vergi İnceleme Raporu’nun, Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından adı geçen şirketlere tebliğinin önceki gün akşam saat 18.00 itibariyle öğrenildiği belirtildi. Açıklamada, “Söz konusu vergi inceleme raporları 1 milyar 877 milyon 454 bin 857 TL tutarında vergi aslı, 1 milyar 877 milyon 454 bin 85 TL tutarında vergi ziyaı cezası, 60 bin TL tutarında

cezası ve 282 bin 173 TL özel usulsüzlük cezası içermektedir” denildi.

Gerekçe: Yönetim değişmedi
    Açıklamaya göre raporlarda, bağlı ortaklıklar arasındaki hisse değişim işlemlerinde yönetim kontrolünün değişmemiş olduğu gerekçe gösterilmek suretiyle hisse değişim işlemlerinin Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 19 ve 20’nci maddelerine uygun olmadığı, söz konusu işlemlerin sıradan hisse satış işlemi olduğu, bu çerçevede hisse devir işlemlerinin aktife kayıtlı değer yerine ’Vergi İnceleme Raporu’ ile belirlenen ’emsal değer’den yapılması gerektiği iddia ediliyor.
    Ardından saptanan ’emsal bedelle’ ’defter değeri’ arasındaki fark üzerinden Kurumlar Vergisi matrah farkı hesaplanarak cezalı Kurumlar Vergisi ile sıradan hisse satışı olduğu iddia edilen söz konusu işlemlerle ilgili olarak ayrıca, ’Vergi İnceleme Raporu’ ile belirlenen ’emsal değer’ esas alınmak ve bu değer üzerinden hesaplanmak suretiyle cezalı Katma Değer Vergisi (KDV) talep ediliyor.

DOĞAN YAYIN HOLDİNG AÇIKLAMASI:

Tüm işlemler yasaya uygun

DYH, vergi cezasına ilişkin olarak, vergi inceleme raporlarında, “Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yer almayan şartların öne sürüldüğü ve genel kabul görmüş yaklaşımların ötesine geçilerek kişisel değerlendirmelere ağırlık verildiğinin gözlemlendiğini“ belirtti. Doğan Yayın Holding’in, Koordinatör Murat Doğu ve Yönetim Kurulu Üyesi

imzalarıyla Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamasında, vergi inceleme raporlarındaki iddialara şu yanıtlar verildi:

DEĞİŞİMDE YASANIN ÖNGÖRDÜĞÜ TÜM ŞARTLAR YERİNE GETİRİLDİ
    “- Vergi inceleme raporunda eleştiri konusu yapılan hisse değişimi işlemlerinde iddia edildiğinin aksine, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 19 ve 20’nci maddelerinde yer alan şartlar eksiksiz olarak yerine getirilmiştir. Vergi inceleme raporlarında, Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yer almayan şartların öne sürüldüğü ve genel kabul görmüş yaklaşımların ötesine geçilerek kişisel değerlendirmelere ağırlık verildiği gözlemlenmektedir.

YASA, YÖNETİM DEĞİŞMEZSE

YOK DEMİYOR

- Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 19 ve 20’inci maddelerinde yönetim değişikliği olmayan hisse değişimi işlemlerinin istisnadan yararlanamayacağı yönünde bir düzenleme bulunmamaktadır.

SENETLİ HİSSE SATIŞINDA

İSTİSNASI VAR

Senede bağlanmış hisselerin satışında KDV hesaplanması; Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4-g maddesinde,

teslimlerinin KDV’den istisna olduğu net olarak hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla tamamen karşılıklı hisse değişimi yapılarak gerçekleştirilen hisse senedi (ilmühaber) teslimi işleminde de KDV uygulanmaması gerektiği açık bir yasa hükmüdür.

YASA, ‘İLMUHABER SENETTİR’ DİYOR, KONTROLÖR KABUL ETMİYOR
    - Maliye Bakanlığı’nın 232 sayılı GVK Genel Tebliği’nin 5’inci bölümünde, ’Geçici İlmühaberler’ ile ilgili olarak; ’bilindiği üzere geçici ilmühaberler anonim şirketler tarafından hisse senetlerinin yerini tutmak amacıyla çıkartılan menkul kıymetlerdir’ denilmektedir. Söz konusu tebliğde ilmühaberler, sahiplerine genel kurul toplantılarına katılmak, oy kullanmak, kar payı almak ve benzeri pay sahipliği haklarını kazandıran hisse senedi hükmünde menkul kıymetler olarak tanımlanmaktadır. Oysa Vergi inceleme raporunda ilmühaberlerin kıyas yoluyla hisse senedi hükmünde sayılmayacağı iddia edilerek, hisse değişimi işlemi sıradan bir satış işlemi olarak değerlendirilmek suretiyle KDV’ye tabi tutulmuştur.
    Genel kabul görmüş ve yerleşik uygulamalar dikkate alındığında, ilmühabere bağlanmış hisselerin değişiminde KDV hesaplanması gerektiği yönünde bir yorumla bilgimiz dahilinde ilk kez karşı karşıya kalınmaktadır.

SENEDE BAĞLI SATIŞTA KDV ALINIRSA YABANCI

GELİR Mİ?

- Daha önce de kamuya açıkladığımız üzere köklü bir şirketleşme kültürüne ve gelişmiş bir sermaye piyasasına sahip Türkiye’de, senede ilmühabere bağlanmış hisselerin satışında KDV hesaplanması yönünde yapılacak yorumların, özellikle dış finansman ve kaynak ihtiyacının arttığı bir dönemde Türkiye için olumsuz sonuçlarının olması kaçınılmazdır.
    Yurt dışında yerleşik yabancı yatırımcıların özellikle son 5 yılda Türkiye’ye önemli yatırımlar yaptığı ve bu kapsamda iştirak hissesi satın almak suretiyle birçok şirketimize iştirak ettiği bilinmektedir. Vergi inceleme raporundaki iddia kabul gördüğü takdirde son 5 yılda iştirak hissesini satmış birçok gerçek ve tüzel kişi için vergi matrah farkı ve vergi ziyaı cezası hesaplanması gündeme gelecektir.
    Tekraren önemle vurgulamak gerekirse; vergi inceleme raporlarında eleştiri konusu yapılan uygulamaların, yasal düzenlemelere ve Maliye Bakanlığı’nın tebliğ, sirküler ve muktezalarına uygun olduğu düşünülmektedir. Vergi inceleme raporlarında yer alan tüm iddialara karşı uzlaşma dahil, her türlü yasal hak adı geçen bağlı ortaklıklarımız tarafından kullanılacaktır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça kamuya açıklanacaktır.”

Kaynak:

2. ozzy1990

ozzy1990 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sonu mu başı mı bilmiyorum ama doğan grubu gibi bir gruba bile acıma noktasına geliyorsak biz çoktan bitmişiz haberimiz yok.

3. LORD_KING

LORD_KING Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1

Arkadaşım Başlığa Dİkkat Edelim ve Öyle Okuyalım Ve Anlayalım

4. nino

nino Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    D-Smart alanların ahını almıştı bikere iyi olmuş

5. Mu®aT

Mu®aT <b><font color="red">System Administrator</b></fon Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Sadece inşallah diyeyim:)

6. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Yerine ne gelecek. Doğan Grubuna muhtaç olma noktasındayız. Doğan Grubundan başka hükümete bağımlı olmayan yayıncı kalmadı. Doğan Grubu'nu sevmemeye evet ama mahkum olduğumuz gerçeğini unutmayalım.

Ne olacak Doğan batsa? AKP bülteni geçecek bütün kanallar, bütün gazeteler iktidar borazanı olacak istisnasız...

Bugün kü kirlilikte çorbada tuzu var Doğan'ın ama pisliği temizlemeden daha bütyük bir çirkefliğe teslim edilmemeli Doğan Grubu.

D-Smart kazığı diyenlere de gazoz ağacı aldıklarını sandılar ama ağaçta gazoz yetişmez onu umursamadılar. Zaten belliydi paralı içeriklerin geleceği, bunu görmek istememeniz veya görmemeniz kendi hatanız. Fırıncıya bedava ekmek vermiyor diye kızmakla aynı şey yayıncıya yayını bedava izletmiyor diye kızmak. Söz verdiği her şeyi izletiyor. UEFAmaçları önceden havuzda değildi, takımlarla anlaşmalıydı izletiyordu, şimdi bütün şartlar değişti ve sonucu da uefa ligi şifreli, paralı oldu. Çok da anormal değil.

7. halhal

halhal Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    hükümete muhalif diye tüm vergi kaçakcılığına göz yummak mı gerekiyor, böyle bir düşenceye katılmıyorum bu ülkenin 1 kuşunu çalan her türlü kaçakçılar cezası vermeli

8. Mu®aT

Mu®aT <b><font color="red">System Administrator</b></fon Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Mehmet emin karamehmet (show tv), ferit şahenk(ntv) var merak etmeyin sadece doğan grubuna mecbur değil bu millet...Ayrıca yapılanları görmek için doğan grubunun yönlendirmesinede ihitiyacımız yok ....olanları anlamk için az biraz düşünmek yeterlidir....DSmart olayına gelince insanlara evet aynen szin dediğiniz gibi biz ağaçta gazoz yetiştireceğiz ve sizde bu gazozları içeceksiniz ve beş kuruş vermeeceksiniz dediler....Adamlar full paket adı altında cihaz satıyolar fulll ingilizce hepsi tamamı anlamı taşımaktadır. Daha sonrasında Full paket dedikleri yayının üstüne eurolig diye bir paket çıkarıyolar ve 200 lira vermezseniz size uefa maçını izletmeyiz diyolar....Hani full paketti noldu...bakın gazoz ağacı vadediyolar sonra bu gazozları parayla alacaksınız diyolar...İlginçtir İlk defa doğan grubunun ticari mantığını savunan birini gördüm...Doğan grubuyla alakanız nedir acaba?

Haklısınız evet her kuruş vergiyi vermeli ama en büyük vergiyi kaçakçılığını baştaki soyguncular yapıyor...en Büyüğüde Başbakan:thumb_up:

9. suvekum

suvekum Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet doğan grubunun batağa sürüklenmesi anormal bir durum değildir. Aksine Allah inancı olan herkes o şerefsizin milleti içi boş laflarla kandırıp yüzüstü bıraktığını ve milletin haliyle "ahını" aldığını ve iflah olmayacağını bilir. Şu anki iktidarın sonuda farklı olmayacaktır...

10. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bu soruyu sormadan önce keşke nickname'imle beraber d-smart yazıp aratsaydınız. Herhalde o zaman bunu demezdiniz. D-Smart'ı en çok eleştirenlerden birisiyim ve biz bir çok forumda bangır bangır bağırınıp bu mümkün değil, para alacaklar eninde sonunda derken bunlara kulak asmayıp, internetten olumsuz yorumları araştırmayıp, tek taraflı doğanın vaadlerini dinleyip saksıyı çalıştırmadan o ucube receivera o kadar para verenler varsa eğer kusura bakmasınlar kabahat Doğan'ın değil onların. Yeterince araştırmadılar, sansui'den ders almadılar, Doğan Grubu üst düzey yöneticileri kendi ağızları ile söylediler zamanında d-Smart'ın neden kurulduğunu, insanların kanal listelerini düzenlemek isteklerini. Aha girdiler evlerine kanal listesini düzenlediler, üstlerine de ellerini ceplerine attılar insanların. Eee ben bunu 2 sene önce 3 sene önce söyledim bu platform kurulurken... Yeterince araştırmadan ve dikkat etmeden Doğan'ın oyununa gelenleri haksız bulurum kafayı çalıştırmadıkları için. Mevzu Doğan'ı savunmak değildir.

D-Smart satan esnaf da bu receiverları satarken esasen Doğan Grubu'nun söylemediği vaadlerde bulunmadılar mı? "Abi bir daha para ödemeyeceksin, süper bir şey" Kaç kişi buna benzer cümleler duydu acaba bayiilerden.

11. ahmetsami33

ahmetsami33 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bence yalakalık yapmayan siyasi partilerin kanallarının dışında türkiyede bir tane kanal yok.Doğanlada hükümet ceyhanda daha 1 ay önce sonuçlanan rafneri ihalesi yüzünden bu hale geldi (hatırlayın eylül 2008 Aydın Doğan ile Başbakan polemiğinde Aydın Doğan bi ropörtajında "En direkt yolla 15 bin kişiye iş vereceğim ve 3 yılda da bu işi bitireceğim, rafineri kuracağım dedim. Nerede kurucaksın dedi. Ceyhan'da dedim. Hayır dedi. Orayı bizim Çalık Grubu istiyor ona söz verdik dedi. Dedim ki Çalık da kursun ben de kurayım petrol dağıtıcısıyım dedim. Çalık müteahhit. Ceyhan- Samsun arasını yapıyor. Yok bu işin içinde

var, Berlusconi, ENİ var dedi." demişti ve şimdi 1 ay önce Putin ve Berlusconi geldi ve imza attılar) yoksa daha bi 10 yıl daha "demokrasi şöleni" ni izlerdik.NTV'yi anlatmaya gerek yok ne oldukları malum.Karamehmet'de idare eder ama doğandan farkı yoktur bence.

12. ahmetkenan

ahmetkenan Kıdemli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    simaviler nasıl gitti ise buda ömyle gidecek çok camii duvarına işedi yıllardır

13. dilek20

dilek20 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    inşallah kanallar kapanır darısı hükümet yanlısı medyaya tayyip yaltakcılığı yapan bütün kanallar kapansın gerçek haber yayınlayan tarafsız medya kalsın tabi var ise

14. ahmetkenan

ahmetkenan Kıdemli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Türksat uyduyu aç her meşrebe göre kanal var hangisi hoşunuza giderse onu izleyin
    doğru her zaman bi tanedir millet hepsini seyredip farkı görecek ve ona göre karar verecek

15. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ben buna inanmıyorum. Millet bir kanalı belliyor ve izliyor. Mesela bakın Kemal Sunal filmleri kimin elinde, kim yayınlıyor durmadan. Kemal Sunal filmi seven o kanalı izliyor, haberi de o kanalın yanlı yayınından alıyor. Yani meşrebine göre seçmeyip yayına göre seçen insanlar o meşrebe göre kirli haberlerle aldatılıyor.

Gelelim Doğan grubuna verilen cezaya. Bu ceza öldürücü vuruş gibi. Neden mi? Ahmet Hakan yazısında Milliyet yazarının verdiği rakamları alıtılamış.

İşte Ahmet Hakan'dan o rakamlar:
    "3.7 milyar TL... Verilen ceza bu...
    Rakamın büyüklüğünü anlamak için Güngör Uras’ın Milliyet’teki köşesinde verdiği rakamlara bakmamız gerekir:
    Ülker’in piyasa değeri 891 milyon TL...
    Ford Otosan’ın piyasa değeri 3.2 milyar TL.
    Arçelik’in piyasa değeri 2.7 milyar TL.
    Ve Doğan Grubu’na kesilen ceza:
    3.7 milyar TL. "

Doğan grubunu bu ceza tahsil edilirse bitirir. Ben bu kadar insafsız, izansız bir rakam olduğunu farketmemiştim. Doğan grubuna kızabiliriz, d-smart'a da kızabiliriz ama bu adamlar veri olarak ellerine verilen ülkede ticaret yapmaya çalışıyorlar ki en basit esnaflık yapan bile ticaretin nasıl bir kirli ortam sunduğunu, misal rakiplerinizin sigortasız işgücü çalıştırmasının sizi de bu yola ittiğini ya da fiş vermeyen esnaflarla rekabet etmek için kayıtdışı satışın parçası olmak gerektiğini bilir. Türkiye'de herşey sütbeyaz da Aydın Doğan mı kirli bir tek? Sormamız gereken soru bu. Yoksa Emin Çölaşan'ı kovdu mesela fevkalade nefretimi kazandı o hareketi ile. Şampiyonlar ligini biss ile şifrelemesi, beni normal antene muhtaç etmesi de fevkalade sinir bozucu ama adam ticaret yapıyor, maçın digital yayınını parasıyla satmak istiyorsa ne diyebilirim parayı ben cebine koymadım ya maçları alsın diye. Kendi parası istediğini yapar. Öte yandan Cem Uzan aleyhine yürütülen infaz harekatında başı çekiyordu, Cem Uzan'ı karalamak için elinden geleni yaptı; rakiplerini batırmak için her türlü onursuzluğa bulaştı ve amacına ulaşıp büyük medya tekeli oldu sonunda... Oldu olmasına da rakipler gidip tek kalınca iktidar içinde kafasına vurulacak tek patron kaldı özgür büyük basını temsil eden. Kendi kendisini yalnızlaştırdı, diğer medya patronları ile ortak olacağına onlara çelme taktı ve düşürdü. Bugün esas sancının nedeni budur Doğan için. Tek başına bir adamdır ve eski çelmelediği rakipleri de zevkle izlemektedir hakettiği bu durumu. Ancak vicdanen bu adam hakediyor denen bir durumu sadece vicdanlarımızda bu adam kirli diye haklı görmek doğru mu? Bu tartışılır...

Neyse sonuç belli. Doğan Grubu bitmiştir, bu cezadan sonra beli doğrulmaz. D-smart cihazlarınıza da herhalde satan firmalar emulu belki sharingli yazılım verir de en azından o cihazlar bir işe yarar. sonu Cine 5 gibi olabilir.

16. 05camci

05camci Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bu hükümeti ister sevin ister sevmeyin ama gerçek olan birşey varki şimdiye kadarki hükümetlere şantajlarla büyüyen medya batronları bir bir siliniyor silinmeyede devam ediyor bu milletin kanını emimte 3 5 kişi çalıştırıyorum bak insanlara ekmek veriyorum deyip kendilerini savunmanın mantığı yok kimin parasını kime veriyorlar çaldıkları verdiklerinin yanında hiç kalır baktıki aydın doğan bu hükümetten istediğini alamıyo basıyo yaygarayı gazetesiyle tv siyle yok milleti düşündüğü aslında.. bu ülkede ingiliz bayraklı yatlarıyla gezen patronlarda vardı birzamanlar ama yok oldular darısı doğana inşallah

Sayfayı Paylaş