Digitürk Kablosu ile Kablo Tv Kablosu (Lütfen Yardım)

Konu, 'Diğer Uydu Ekipmanları' kısmında painclub tarafından paylaşıldı.

1. painclub

painclub Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaşlar merhabalar. Mesaj yazmamış olsam bile sitenizi deamlı olarak takip ediyorum .. O yüzden daha ilk mesajlarında soru soruyor demeyin :)

Ben hemen konuya girmek istiyorum . Evimde Digitürk vardı , ben bu digitürkü iptal ettirdim. Evde salonda , mutfakta kablo tv var , ve girişte de kablo tv dağıtıcısı var. Ben elimdeki fazla digitürk uydu kablosunun girişlerini değiştirsem ; dağıtıcıya taksam acaba odamdan da tv izleyebilirmiyim? Kablonun farklı olması birşey değiştirirmi ? Nette araştırdım ama bulamadım maalesef. Yardımcı olursanız sevinrim ..

2. AYDINLANMA

AYDINLANMA Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Gayet güzel izlersiniz. Digitürk veya uydu anten kabloları özellikle eski tesisat kablo tv kablolarından çok daha iyi durumdadır. Dilerseniz dağıtıcıya takın dilerseniz bir tane 2'li dağıtıcı alıp varsa evde daha uygun bir yer orada kablo tv'yi dağıtıcı ile ikiye bölün.

3. painclub

painclub Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Dediğinizi denedim , görüntüyü alıyorum.. Ama uçlarındaki bölgeleri bir türlü otutturamadım :( O yüzden görüntü tam net gelmiyor .. İlginiz için teşekkürler:)

4. AYDINLANMA

AYDINLANMA Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Uçtaki iğne gibi olan tele yani ortadaki kalın tele etraftaki ince teller kesinlikle değmeyecek yoksa görüntü bozulur. Kablo TV'de analog yayında görüntü bozulması da klasik bir sorundur; ben de yaşıyorum. Dağıtıcıya kadar olan kablonun kötü olması sorun yapar. Sinyal oranını arttırınca da hizmet alıyorsanız internet hizmeti etkilenir ve net çıkan kanallarda aşırı sinyal kaynaklı bozulmalar olur.

Dreambox500c kullanarak Teledünya modüllü aboneliği alıp (modül almadan) teledünya kartı Ccam ile dreamboxda okutup evinizin her yerinde Teledünya izlemenizi öneririm. Tabi bulabilirseniz :). Ben 1 tane buldum ikinciyi bulamadım henüz; İstanbul'daysanız bulma şansınız daha yüksek.

5. painclub

painclub Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İstanbuldayım , ama aklımda şöyle bir şey var. Eskiden Digitürk aboneliğim vardı. Taahhüt bittikten sonra , kutu bende kaldı. ama ne yapacağımı bilmiyorum . Geçenlerde bi forumda araştırırken Türksat'a çeviriliyor diye okudum. Onu yapmayı deneyeceğim..

Ancak evimde maalesef Türksat uydusu yok. Merkezi olarak sadece digitürk var , birde kablotv .. Ancak Türksat uydusu maalesef yok.

Para harcamadan nasıl izlerim bu kutudan televizyonu acaba?? (Kutu DT 8002) Evde Eutelsat W3A uydusu var , digitürk tarafından çekilen ama onda da TRT haricinde hiç bir kanalı izleyemiyorum :(

Lütfen bu konuya da açıklık getirirseniz sevinirim.

6. AYDINLANMA

AYDINLANMA Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Teledünya yayınlarını o kutudan kesinlikle izleyemezsiniz. Para harcamadan da o kutuyla bir şey izlenmez. Onu türksata çevirttireceksiniz muhtemelen de 50 lira gibi bir bedel alacaktır digitürk serviste yapılırsa bu işlem (ya da kendiniz evde yapacaksınız uygun yazılımı bulup). Sonra da apartmanda çanağı olan bir komşunuzun türksat uydusundaki tekli lnb'yi değiştirip çift çıkışlı LNB takacaksınız sonra da digitürk kablonuzu gerekirse ek yapıp 2. çıkışa bağlayıp izleyebilirsiniz. (Yazılımı kendiniz atarsanız bu durumda maliyet 40 lira civarı olur)

Siz onu 10-20 lira ne verirlerse satın bir dreambox alın; 1 diseqc ve çift çıkışlı yeterli sayıda LNB; komşunuzdan izin alıp çanağına/çanaklarına 2'li LNB takın diseqc'yi digitürk kablonuzun bağlı olduğu kutunun oraya koyun. Digitürk kablonuzu çıkışa bağlayıp çatıdan gelen antenleri ve kısa bir kablo ile digiturk'ten eutelsat w3 uydusunu diseqc'ye bağlayın. Dünyayı izleyin bir de server alırsanız değmeyin keyfinize.

Size bu işin tahmini maliyeti:

Dreambox 500s: 100-120 lira arası
    20-30 metre kablo ve kablo uçları: 20 lira civarı
    Çiftli Lnb: Markaya bağlı olarak adedi asgari 15-25 lira arası
    Server: 100-120 lira arası (bu extra direk almanıza gerek yok)

Yani en iyi niyetli tahminle 150 liraya serversız olarak izlemeye başlamanız mümkün. Kendi çanağınızı taktırırsanız bu maliyete takma ücreti dahil en fazla 100 lira eklenir. Takacak olan kişi size yeni kablo vermeye çalışabilir. Eski kablonuz kullanılmayacak kadar eski değilse yeni kabloya ihtiyacınız yok. Yukarıda anlattığım şekilde olmayacağını söylerse de denenmiştir kesinlikle oluyor.

Bu maliyet yüksek geldiyse kablo tv'ye 2 lira fazla verin 50 liraya gitti gidiyordan veya 1 yıllık taahütle teledünyadan ücretsiz kutu alıp izleyin ama inanın teledünyada izlenecek türksat uydusundan fazla bir şey yok. Universal Ch., FX, 3-4 belgesel kanalı ( belgesel kanallarını dreambox emu ile hotbird uydusundaki orjinal yayıncısı BİSS paketinden türkçe dil desteği ile çözüyor olmalı) ve ek 7.5 lira verirseniz durmadan aynı filmleri oynatan Sinema TV kanalları dışında bir şey yok. Bence uydunuzu yaptırın, kendi anteninizi kurdurursanız da çift çıkış LNB alın tek çıkışla fiyat farkı azdır dilediğiniz zaman 2. bir receiver alıp boştaki çıkışlarından evinize ek kablo çekip evde oturma odanıza veya dilediğiniz 2. bir yere daha uydu yayını alırsınız. :thumb_up:

İlla kablo tv'de kalacaksanız da elinizdeki o kutuyu kaç para verirlerse satın ya da unutun; teledünya alın türksatta bedava olan içerik artı 2 kanala her ay 9.5 lira verin. Bir kerede yapacağınız 250 lira maksimum masrafı 2.5 senede çok daha az kanal için teledünyaya verin 2.5 sene sonra da hala para ödemeye devam edin. :DD: Diyeceksiniz ki server almaya kalksam o da senelik 200'ü bulacak. Ama server ile her şeyi izlersiniz. Server almadan da dreambox kullanabilirsiniz. Prosatforum üyelerine dönem dönem ve uzunca sürecek şekilde ücretsiz server sunuluyor olması da apayrı bir konu. :thumb_up:

7. painclub

painclub Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yani bu elimdeki kutudan hiç bir şey yapılmaz. Zaten Digitürk'te adama bedava birşey vermez.. İlginiz için teşekkür ediyorum. Evimde zaten kablo tv var , artık onunla birşeyler yapmaya çalışayım .. Çünkü öğrenci adamız , bu kadar bütçe bizi aşar :)

8. fahri

fahri Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    oodalara giden kabloları dağıtıcıya tak olur soru çıkmaz

9. painclub

painclub Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tamamdır , ilgilendiğiniz için teşekkürler..

Sayfayı Paylaş