Deniz Feneri Deyince Susuyorlar

Konu, 'Türkiye Genel' kısmında toycan tarafından paylaşıldı.

1. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’e 25 Aralık 2009 tarihinde, kâr amacı gütmeyen derneklere ve bu bağlamda Deniz Feneri Derneği’ne yapılan yardımların miktarlarının açıklanmasıyla ilgili yazılı soru önergesi verdim. Bakan, süresi içinde yanıt vermedi.

Bunun üzerine 5 Mart 2010 tarihinde Maliye Bakanı’nın önergeme yanıt vermediğini belirterek, aynı soruları Başbakan Erdoğan’a yönelttim. Dedim ki:

Zaten, Deniz Feneri denilince, bu dernekle ilgili yargı sürecinin gizliliği gerekçe gösterilerek kimse yanıt vermek istememektedir. Oysa Sayın Şimşek’e yönelttiğim soruların, yargı süreciyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

O nedenle aynı soruları bu kez size yöneltmek istiyorum. Gerçi siz de yanıt vermeyi hiç sevmiyorsunuz ama, -yanıtları sır kapsamında olmayan- sorularımı en azından bilmenizde fayda vardır diye düşünüyorum. Evet, bu defa size soruyorum:

-Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve 2008–2009 Bütçe Uygulama Sonuçları’nı gösteren verilere göre, “kâr amacı gütmeyen kuruluşlar” arasında yer alan dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzerlerine 2008 yılında 139.839.000.- TL yardım yapılmıştır. Bunlar hangi kuruluşlardır ve her birine ne kadar para verilmiştir?

-Yine aynı verilere göre, 2009 yılının 11 ayında aynı kapsamdaki kuruluşlara toplam 222. 356.000.- TL yardımda bulunulmuştur. Bu kuruluşlar hangileridir ve her birine kaç para ödenmiştir?

-TBMM Üstün Hizmet Ödülü alan ve Bakanlar Kurulu kararıyla “kamu yararına çalışma” izni verilen Deniz Feneri Derneği de yardım yapılan kuruluşlar arasında yer almakta mıdır?

Yer almaktaysa bu derneğe, kuruluşundan bu yana yapılan yardım miktarı ne kadardır?

-Aynı süreler içinde yardım yapılan Alevi vakıf ve dernekleri var mıdır? Eğer yoksa, bundan sonraki süreçte Alevi vakıf ve deneklerine de “kâr amacı gütmeyen kuruluşlar” çerçevesinde veya başka bir kalemden yardım yapılması düşünülmekte midir?

Evet, bu kez de Başbakan’a sordum ama o da yanıt vermedi.

Ve önergem süresi içinde yanıtlanmayanlar listesindeki yerini aldı.

Ancak bu arada önergemi Başbakan’a yönelttiğim gün (5 Mart 2010), önergemi süresi içinde yanıtlamayan Maliye Bakanı’ndan gecikmeli bir yazı geldi…

Yanıt yerine, özellikle yazı dedim…

Çünkü yazı, sorularıma yanıt içermiyor…

Zaten, yanıt vermemeyi amaçlayarak kaleme alınmış…

Yazı aynen şöyle:

Bilindiği üzere, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 29 uncu maddesinde bütçelerden yapılacak yardımlara ilişkin düzenlemeye yer verilmiştir. Buna göre, gerçek veya tüzel kişilere kanuni dayanağı olmadan kamu kaynağı kullandırılamaz, yardımda bulunulamaz veya menfaat sağlanamaz.
    Ancak, genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin bütçelerinde öngörülmüş olmak kaydıyla; kamu yararı gözetilerek dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküllere yardım yapılabilir.

Söz konusu yardımların yapılması, kullanılması, izlenmesi, denetlenmesi ve kamuoyuna açıklanmasına ilişkin esas ve usullerin ise Bakanlığımızca hazırlanarak Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle belirlenmesi öngörülmüştür.

Bu amaçla hazırlanan ve 2006/10656 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Dernek, Vakıf, Birlik Kurum, Kuruluş, sandık ve Benzeri Teşekküllere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik, 17/7/2006 tarihli ve 26231 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Söz konusu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde idarelerce; yardım yapılan teşekküllerin isim listesinin, teşekküllere ilişkin bilgilerin, yardımın amacının, konusunun ve yapılan yardım tutarlarının, izleyen yılın Şubat ayı sonuna kadar kamuoyuna açıklanması hükme bağlanmıştır.

Bu kapsamda, 2008–2009 döneminde Bakanlığımızca Dernek, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık vb. Kuruluşlara herhangi bir yardım yapılmamıştır. Diğer yandan, Dernek, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık vb. Kuruluşlara yardım yapan kamu idarelerinin konuya ilişkin detaylı bilgilerinin ilgili idarelerden temin edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.”

Ne diyor, Şimşek? Bakanlığımızca yardım yapılmamıştır diyor…

E peki, sorularımda belirttiğim yardımlar yapılmadı mı?..

Yapıldı… Bu kesin… Zira yardım listesini hazırlayan ben değilim…

Liste,
    Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nce hazırlanıyor…

Gerçi yardımlar, Maliye Bakanlığı’nca bizzat yapılmadı…

Bu doğru…

Ama bu yardımların devletin şu ya da bu kurumları aracılığıyla yapıldığı da doğru…

E peki, bunu kim bilecek? Ben bilecek değilim herhalde…

Merkezi Yönetim Bütçesi’nin uygulamasını izleyen ve denetleyen bakanlık, Maliye Bakanlığı değil mi?

Evet, o…

O zaman… Bütçe’yi Maliye Bakanlığı izliyorsa bu paraların hangi kurumlar tarafından hangi derneklere verildiğini de bu bakanlığın ilgili kurumlara yazarak onlardan bilgi toplayıp bana cevap vermesi gerekmiyor mu? Gerekiyor…

Gerekiyor ama Sayın Bakan,

Bakanlığımızca yardım yapılmamıştır” diyerek kaytarmayı tercih ediyor… Anlaşılan, Deniz Feneri’nin dokunulmazlığı var!..

Deniz Feneri deyince, Bakan da Başbakan da susuyor! Ne FENER’miş be!!!

2. microlab

microlab Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ergenekon diye ortalığı yıkarlar ama söz konusu DENİZ FENERİ olunca YASAK oh ne güzel iş be..

3. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    yanlış bir benzetme olmasın ama ayıyı ininde öldürürsen öldürürsün derler bunlarda ergenekonla bizi doğuşumuzdan resetlemek için uğraşıyor diye düşünüyorum bir bakıyorsun apo yu tutuklayan getiren yargılayan ona karşı savaşan hergez ergenekoncu bir gariplik var ama

4. atakurtul

atakurtul Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bunlar cebi sevenler deniz fenerini ağızlarına alırlarmı oy verenlere iş sağlamışlarmı hep kendi cep lerini dolduruyorlar oy verenleri işten atıyorlar kendi yandaş ve cemaatin adamlarını işe alıyorlar DEMİREL hiş kimseye ayırım yapmadı Özalı saymıyorum onu ABD getirdi sol zaten hiç hükümet olamadı bu cemaatciler çok fena ülkedeki insanları ikiye ayırmaya çalışıyor ama başaramayacak bunlar kendilerini ABD ye satmış, Çocukları milyar dolar zengini devletin paralarını zimmetlerine geçirdiler saltanat sürüyorlar, vadandaşda hayel kuruyor adam çocuklarını okutan şahsa telefonda kızıma 20, 25 bin dolar ver diyen bir lider telefon konuşmalarını yayınlayan iki kişiyi tutuklattı herifler 7 aydır hapisdeler daha neler neler adam neredeyse başkaların sırtından ATATÜRK e hakaret ediyor Deniz fenerine laf söyletirmi çünkü fenerden bunlara para akıyor onun için susuyorlar

Sayfayı Paylaş