D. Brown Kayıp Sembol için İstanbul'da

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında Örnek tarafından paylaşıldı.

1. Örnek

Örnek Guest

''Da Vinci Şifresi" romanıyla dünya çapında bir üne kavuşan ve yeni kitabı "Kayıp Sembol"ün tanıtımı için İstanbul'a gelen yazar Dan Brown, Mehmet Ali Birand'ın sorularını yantıladı..

Dünyanın en çok okunan yazarlarından Dan Brown, Kanal D Ana Haber’deMehmet Ali Birand’ın konuğu oldu ve sorularını yanıtladı.

İşte o röportaj...

M.A.B.: Ne yazıyorsunuz roman mı, kurgu mu, tarih mi? Yani ne olarak tanımlamak lazım?

D.B.: Aslında söylediklerinizin bir karışımı... Kullanılan semboller, mimariler hepsi gerçek ama karakterler tabi kurgusal.

M.A.B.: Hristiyanlığnı tarihini yeniden yazdığınızı düyünüyor musunuz yani kime inanalım size mi, kiliseye mi?

D.B.: Hangisi insanlara mantıklı geliyorsa ona inanmaları lazım. Da Vinci Şifresi’ndeki yazdıklarım bana daha önceki öğrendiklerimden daha mantıklı geldi.

M.A.B.: Siz bu gizli topluluklara inanıyorsunuz gerçekten bu kadar güçlüler mi? Yani baktığımızda size inanların sayısı da yüksek.

D.B.: Ben daha çok gölge güç diye nitelendirdiğim şeye inanıyorum. Pek çok açıdan din de böyle birşey. Bizler aslında herşeyin ardındaki gücü arıyoruz. Bu tanrının gücü olabilir veya gizli toplulukların sırrı olabilir.

M.A.B.: Da Vinci şifresi gibi olmayacağından korkuyor musunuz?

D.B.: Bence onun gibi olacak ama biraz daha zaman geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

M.A.B.: Bunları yazıyorsunuz. Nasıl yazıyorsunuz, yardımcılarınız var mı?

D.B.: Sabah saat 04:00’te başlıyorum. Haftada 7 gün, öğleye kadar, 365 gün çalışıyorum. Evden uzakta bir köşeye çekiliyorum dış dünya ile irtibatı kesiyorum.

M.A.B.: Ama size yardımcı olan bir ekip yok mu?

D.B.: Hayır sadece eşim var. O çok iyi bir araştırmacı ve de çok başarılı bir aşçıdır. Dolayısıyla beni her açıdan besliyor.

M.A.B.: Her zaman o mekanlara gidiyorsunuz ve ondan sonra yazıyorsunuz...

D.B.: Evet o mekanlara gittim. Mesela kayıp sembollere baktığımızda mekanların hepsine pek çok kez gittim ve her seferinde yeni bir bakışla bakıyorum.

M.A.B.: Peki inanıyor musunuz?

D.B.: Evet belli bir güç var ama aynı zamanda şuna da inanıyorum insanların birbirini öldürdüğü bir dünyada yaşıyoruz din adına. Kimin tanrısına inanıyorsunuz? Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler... Aslında hepimizin ortak noktasının olduğunu anlamak gerekiyor farklılıklardan çok.

M.A.B.: Paris’te, Roma’da bulunmuşsunuz, kitaplarınızda var hepsi. Türkiye olacak mı?

D.B.: Her şey mümkün. Çok ilginç, olağanüstü bir mimari ve tarih var İstanbul’da.

2. himm

himm Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Cok keyifli ve surukleyici kitaplar yazan bir yazar. Umarim bir sonraki kitabinda Turkiye'de gecer daha da keyifli okuruz

Sayfayı Paylaş