[Çözüm] Windows Sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi?

Konu, 'Sorun Ve Cevapları' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10'da 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulun
    Windows türünü bulmak için aşağıdakileri yapın:
    1. Windows'ta, Bilgisayarınız hakkında ögesini aratın ve açın.
      Şekil : Bilgisayarınız hakkında
    2. Bilgisayarınız hakkında penceresinde Sistem türü seçeneğini bulun ve işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu not edin.
      Şekil : Sistem türü
    Windows 8'de 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulma
    1. Başlangıç ekranına Dosya Gezgini yazıp Arama düğmesini açın ve Arama sonuçları listesinden Dosya Gezgini'ni seçin.
      Şekil : Dosya Gezgini
      Bilgisayar penceresi açılır.
    2. Bilgisayar sekmesini seçin ve ardından Özellikler öğesine tıklayın.
      Şekil : Özellikler
    3. “Sistem Türü”nü bulun ve işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bir kenara not edin.
      Şekil : Sürümün 64 bit olduğunu gösteren sistem türü
    Windows 7 ve Vista'da 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulma
    Nasıl yapıldığını göster

1. Başlat [​IMG] seçeneğine tıklayın, ardından Bilgisayar seçeneğine sağ tıklayın.
    2. Özellikler'i seçin.
    3. “Sistem Türü”nü bulun ve işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bir kenara not edin.
      Şekil : Sürümün 64 bit olduğunu gösteren sistem türü
    Windows XP'de 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulma
    Nasıl yapıldığını göster

1. Başlat seçeneğine tıklayın, ardından Bilgisayarım seçeneğine sağ tıklayın.
    2. Özellikler'i seçin.
    3. Genel sekmesinden Sistem öğesinin altında yer alan Windows XP sürüm adına bakın. Sürüm adında “x64 Sürümü” metni geçiyorsa bilgisayarınız Windows XP'nin 64 bit sürümüne sahiptir. ”x64 Sürümü” yer almıyorsa bilgisayarınız Windows XP'nin 32 bit sürümüne sahiptir.
      Şekil : Sistem Özellikleri penceresi
    Bilgisayarınızın başlamaması durumunda, 32 bit veya 64 bit sistem türünü bulma
    Bilgisayarınızın başlamaması durumunda, bilgisayarınızda orijinal olarak bulunan 32 bit veya 64 bit sistem türünü ürün ambalajından bulabilirsiniz. Sistem türünü Web'deki ürün özellikleri belgesinden de öğrenebilirsiniz. HP ve Compaq bilgisayarlarda, Web'de destek özelliklerini bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:
    Nasıl yapıldığını göster

1. Bu sayfanın üst kısmında bulunan Arama alanında, bilgisayar model numaranızı, bir boşluk ve “belirtim” kelimesini yazın.
      Örneğin; bir Touch 600-1055 model bilgisayara sahipseniz aşağıdaki ifadeyi yazmanız gerekir: 600-1055 belirtimleri
    2. Bilgisayar modelinize ait ürün özellikleri ile eşleşen arama sonuçları sayfasındaki bağlantıya tıklayın.
      Ürün teknik özellikleri destek belgesi açılır.
    3. İşletim sistemi ile sistem türü sürümünü bulmak için yazılım bölümüne doğru aşağı kaydırın.
      Tür bilgisi, işletim sisteminin adı ile birlikte belirtilmiş olmalıdır; örneğin: Windows Vista Home Premium (64 bit). İşletim sistemi adının yanında 32 bit veya 64 bit yazmıyorsa sistem türü 32 bit'tir.

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Farklar

@Mehmetkarahanlı@

32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) bilgileri işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır.
    Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda var. Mesela sahip olduğunuz RAM 4GB ve altıysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Eğer üstüyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki bu sisteminizin performansını da olumlu yönde etkiler.
    Peki sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu nerden anlarsınız? Bunu anlamanın iki basit yolu var. Biri Denetim Masası » Sistem yolunu kullanmak. İkincisi iseBaşlat » R tuş kombinasyonlarını kullanmak.

Teknik açıdan 32 bit ve 64 bit farkını anlatmak gerekirse durum şöyle özetlenebilir;

• 32 bit sistemi sadece 4GB RAM’e kadar kullanabilirsiniz. 4GB üstü RAM için 64 bit sistem kullanılmalıdır.
    • 64 bit işletim sisteminde tüm işaretçiler 8 bayt yerine 4 bayt alır. 64 bit sistemde bu da 30% performans artışına yakın bir değere karşılık gelir.
    • 4GB RAM’e sahip olsanız bile birçok 32 bit işletim sistemi, çalışan yazılımların sadece 2GB’a kadar kullanmalarına izin verir. Kalan 2GB işletim sistemi ise uygulamalar ve sürücülerle data paylaşımı için rezerve edilir.

32 bit 64 bit farkını kullanıcı açısından değerlendirmek gerekirse;

• Uygulama hızı 64 bit de 32 bit’e göre daha hızlıdır. Uygulamanın da 64 bit desteğinin olması gerekir, pek çok kullanıcı bu hız farkına varamayabilir. Fakat bu fark sistemi rahatlatmaya yeter.
    • Video, fotoğraf gibi büyük boyutlu dosyalarla işlem yapıyorsanız iyi bir RAM’e ihtiyacınız olacağından 32 bit yerine 64 bit sistem seçmelisiniz.
    • Bazı donanımlar 64 bit sürücüsüne sahip değildir. Anakartın ve işlemcinin 64 bit olması yeterli olmayabilir ilave donanımlar için 64 bit sürücüsü var mı diye kontrol edilmelidir. Bunu zaten 64 bit bir işletim sistemi CD/DVD’si taktığınızda anlayabilirsiniz. Desteklemiyorsa uyarı verecektir.

Yazıyı bitirmeden önce küçük bir not düşmek gerekirse bazı makalelerde 32 bit, x86 olarak da anılabilir. 64 bit işletim sistemlerindeki Program Files klasörünün yanında Program Dosyaları (x86) adında farklı bir klasörün bulunmasının nedeni de budur. Bu klasörün içinde 64 bit işletim sisteminde bulunan 32 bit destekli yazılımlar bulunur.

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    1. Windows 8 ve 10: Bilgisayarımda Yüklü Windows 32 Bit'mi yoksa 64 Bit'mi?

@Mehmetkarahanlı@

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

Bazı durumlarda bilgisayarınızda yüklü işletim sisteminin mimarisini (x86 (32 Bit)veya x64 (64 Bit)) bilmeniz gerekir.
      Bundan emin değilseniz altta anlattığım gibi bunu öğrenebilirsiniz...

1-

+ Pause/Break tuşuna beraber basın ya da

ve Sistem'e tıklatın.

2- Açılan pencerede Sistem Türü'nün karşısında bu bilgiyi bulacaksınız.

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    İşlemciniz 32 Bit mi Yoksa 64 Bit mi Hemen Öğrenin

@Mehmetkarahanlı@

Artık gelişen teknoloji ile işlemcilerimizde yapılan işlerde arttı. Çıkan işletim sistemleri, antivirüsler, programlar 32 ve 64 bit seçenekleriyle sunuluyor. Peki sizin işlemcini 32 bit mi 64 bit mi?
    İndireceğimiz bir programda sisteminizin kaç bit olduğunu hemen anlayacağız. Hemen

dosyanın 1.49 1.51 1.54 1.62 sürümünü indirebilirsiniz. Programın üretici sayfasına

ulaşabilirsiniz.

Kırmızı bölümde 64 yazıyorsa sisteminiz 64 bittir demektir. Eğer yazmıyorsa 32 bittir.
    Dosyayı İndirebileceğiniz Adres :

Sayfayı Paylaş