[Çözüm] Windows 10 Siyah Ekran Sadece Fare İmleci Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu“nun nasıl çözüleceğini anlatacağız. Çözüm için 2 farklı yöntemimiz var. Birinden sonuç alamaz iseniz diğerini deneyebilirsiniz.
    Windows 10 Siyah Ekran Sorunu ile İlgili Aldığımız Bildirimler

Bilgisayar açılıyor, siyah ekranda kalıyor ve sadece mouse (fare imleci) görünüyor.Laptopuma Windows 10 yükledim fakat yüklendikten sonra bilgisayarı açıyorum şifreyi giriyorum ama ondan sonra siyah ekran geliyor ve sadece mouse görünüyor. Bunu nasıl çözebilirim?Dün Windows 7 den Windows 10 a yükselttim, yüklendi hiç bir sorun olmadan kapanıp açıldı. Ekran gözüküyordu ama hiç bir şey yapamadım daha sonra kapatıp açtım ekran gözükmemeye başladı siyah ekran çıkıyor artık ne yapmam gerekiyor? İçinde önemli belgelerim de vardı yardımcı olabilir misiniz?1. Yöntem: “Hızlı Başlatma” Seçeneğini Devre Dışı Bırakarak Windows 10 Siyah Ekran Sorunun Çözümü

1. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızı Güvenli Mod‘da başlatmalısınız. Windows 10’da Güvenli Mod ile başlatma işlemi önceki Windows sürümleri gibi değil. Bu yüzden aşağıda bağlantısını paylaştığım “Windows 10’u Güvenli Mod’da Başlatma Rehberi“ni hazırladık. Bu rehberdeki 2 yöntemden birini kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
    2. Eğer siyah ekran ile karşılaşmadan önce oturum açma penceresi ile karşılaşıyorsanız bu pencerede kalın ve Güvenli Mod'da başlatma rehberimizdeki adımları uygulayın. Eğer oturum açma penceresi gelmiyorsa ve doğrudan siyah ekran ile karşılaşıyorsanız klavyenizden "Ctrl" + "Alt" + "Del" tuşlarına basın ve yine Güvenli Mod'da başlatma rehberimizdeki adımları uygulayın.
    3. Bilgisayarınızı Güvenli Mod‘da başlattıktan sonra Başlat simgesine tıklayarak Başlat Menüsü‘nü açın ve herhangi bir yere tıklamadan “denetim masası” yazın. Karşınıza arama sonuçları gelecek. Bu arama sonuçları arasından Denetim Masası‘na tıklayın.
    4. Denetim Masası penceresinin sağ üstünde bulunan Arama Kutusuna “güç seçenekleri” yazın ve çıkan seçenekler arasından “Change what the power buttons do (Güç düğmesine basıldığında ne yapılacağını seç)” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Denetim Masasında “Güç Seçenekleri”ni Bulma

Windows 10 Güç düğmesine basıldığında ne yapılacağını seçme
    5. Açılacak penceredeki “Change settings that are currently unavailable (Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir)” seçeneğine tıklayın.

Windows 10’da Şu anda kullanılamayan ayarları değiştirme
    6. Penceredeki kaydırma çubuğunu kullanarak sayfayı aşağıya kaydırın ve “Shutdown Settings (Kapatma Ayarları)” başlığı altındaki “Turn on fast startup (Hızlı başlatmayı aç)” seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırın.

Windows 10’da Hızlı Başlatmayı Kapatma
    7. Pencerenin en altındaki “Save Changes (Değişiklikleri Kaydet)” butonuna tıklayın ve yaptığınız ayarlamaları kaydederek bilgisayarınızı normal olarak (Güvenli mod’da değil!) yeniden başlatın.
    8. Tüm işlem bu kadar. Eğer işe yaramamış ise aşağıdaki yöntemi deneyin.

2. Yöntem: Ekran Kartı Sürücülerini Güncelleyerek Windows 10 Siyah Ekran Sorununun Çözümü

1. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızı ağ desteği ile Güvenli Mod’da başlatmalısınız. Windows 10’u Güvenli Mod’da başlatma işlemi daha önceki Windows sürümlerinden farklı olduğu için bu işleme özel bir rehber hazırladık. Aşağıdaki bağlantıdan bu rehbere ulaşabilirsiniz. Biz, bahsi geçen rehberdeki 1. Yöntemiuygulayacağız. Rehberimizde 2 farklı güvenli mod seçeneği var. Birincisi, Normal Güvenli Mod. Diğeri ise Ağ Desteği ile Güvenli Mod. Biz, Ağ Desteği ile Güvenli Mod‘u seçeceğiz. Windows 10’u Güvenli Mod’da Başlatma Rehberimizi okumadan önce bunu aklınızdan çıkarmamalısınız.
    2. Bilgisayarımızı Güvenli Mod’da başlattıktan sonra Başlat simgesine tıklayarak Başlat Menüsü‘nü açın ve başka bir yere tıklamadan “denetim masası” yazın. Çıkan arama sonuçları arasındanDenetim Masasısonucuna tıklayın.
    3. Denetim Masası penceresinin sağ üstünde bulunan Arama Kutusuna “aygıt yöneticisi” yazın. Çıkan arama sonuçları arasından “Device Manager (Aygıt Yöneticisi)” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Denetim Masasında “Aygıt Yöneticisi”ni Bulma

Windows 10 Denetim Masasında Aygıt Yöneticisi
    4. Aygıt Yöneticisi penceresindeki aygıt listesinden “Display Adapters (Görüntü Bağdaştırıcıları)” başlığının solunda bulunan “Ok” simgesine tıklayarak başlığı genişletin ve bu başlık altındaki işlemciye bağlı ekran kartınızın (Intel) üzerinde “Sağ Tuş > Update driver software (Sürücü yazılımını güncelleştir)” komutunu uygulayın.

Windows 10’da Görüntü Bağdaştırıcısı Sürücüsünü Güncelleme
    5. Karşımıza gelen Sürücü Yazılımı Güncelleştirme penceresindeki 2. seçeneğe, yani “Browse my computer for driver software (Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat)” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Aygıt Yöneticisi, Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat
    6. Daha sonra karşımıza gelen pencerenin altındaki “Let me pick from a list of device drivers on my computer (Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver)” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Aygıt Yöneticisi, Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver
    7. Karşımıza aşağıdaki gibi bir liste geliyor. Bu listeden “Microsoft Basic Fisplay Adapter (Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı)” seçeneğini seçin ve “Next(İleri)” butonuna tıklayarak yönergeleri takip edin.

Windows 10’da Görüntü Bağdaştırıcı Sürücüsü Olarak “Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı”nı Seçme

BİLGİLENDİRME! Alternatif olarak Intel görüntü bağdaştırıcınızın en güncel sürücüsünü internet üzerinden indirerek kurmayı da deneyebilirsiniz.
    8. İşlem bu kadar. Bilgisayarınızı normal bir şekilde (Güvenli Mod’da değil!) yeniden başlattığınızda muhtemelen sorununuz çözülmüş olacaktır.

Sayfayı Paylaş