Çoban Ailenin Çocuklarının Okuma Mücadelesi

Konu, 'Türkiye Genel' kısmında Leo27 tarafından paylaşıldı.

1. Leo27

Leo27 Guest

Manisa'nın Saruhanlı İlçesinde Çobanlık Yaparak Geçimlerini Sağlayan ve Dağda Kurdukları Çadırda Yaşayan Ailenin Çocukları, Okula Gidebilmek İçin Her Gün 3 Kilometrelik Yolu Katediyor.

Muammer Kökçüoğlu - Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde çobanlık yaparak geçimlerini sağlayan ve dağda kurdukları çadırda yaşayan ailenin çocukları, okula gidebilmek için her gün 3 kilometrelik yolu katediyor.

Ailenin reisi Halil Tunca (42), AA muhabirine yaptığı açıklamada, çobanlığın dedesinden babasına, babasından da kendine geçtiğini, mera bulunmadığı için Kula'ya bağlı Ortaköy'den, Saruhanlı'nın Çullugörece köyüne geldiklerini anlattı.

Çullugörece Köy muhtarlığından kiraladıkları Taşağıl merasında çadır kurarak koyunlarını otlatıklarını belirten Tunca, elektrik ve su bulunmayan naylon çadırda eşi Nurkadın (41), kızları Nurten (17), Eşe (15), oğulları Serkan (11) ve Harun (9) ile yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi.

Tunca, oğullarının Gölmarmara'nın Hacıveliler Köyü'ne gelen okul servisine binebilmek için her gün 3 kilometre yürüdüğünü ifade ederek, eşiyle kendisinin göçebe hayatına alıştıklarını ancak çocuklarının çok zorlandığını anlattı.

Çobanlıktan başka işten anlamadığını dile getiren Tunca şöyle konuştu:

"Köyümüzde koyunlarımızı otlatacak mera olmadığı için bu işin zahmetine katlanıyoruz. Bırakacak kimsemiz olmadığından çocuklarımızı da yanımızda getirmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle de çocuklarımızın çileli bir hayatı, düzensiz eğitimi var. Büyük kızım Nurten'i Uşak Eşme'de yatılı okulda okutuyorum, küçük kızım Eşe'yi ise ilköğretimi bitirdikten sonra okutamadım. Diğer iki oğlum Serkan ve Harun kaldığımız yayladan 3 kilometre uzaklıkta bulunan Hacıveliler köyüne patika yollardan tepeleri aşarak gidiyor. Servise yetişip, oradan da Gölmarmara Kayapınar Şehit Adnan Ceylan İlköğretim okuluna gidiyor.

Mayıs ayında Murat dağlarına çıkacağız, çocuklarım başka okula gidecekler. Çok çile çekmelerine rağmen derslerinde başarılılar. Bu başarılarını hayat şartlarından ders çıkarmalarına bağlıyorum."

Uşak-Eşme Şehit Adem Çiftçi Çok Programlı Lisesi Çocuk Bakımı Bölümü son sınıf öğrencisi olan ailenin büyük kızı Nurten Tunca ise sürekli takdir ve teşekkür belgesi aldığını, bu yıl üniversite sınavını kazanarak pedagog veya okul öncesi eğitim öğretmeni olmayı hedeflediğini kaydetti.

Elektrik ve su bulunan bir evde ders çalışmanın hayaliye yaşayan Serkan ve Harun kardeşler de, gaz lambasının ışığında ders çalışmanın çok zor olduğunu, yağmurlu havalarda, çamurlu yollarda okula giderken çok üşüdüklerini dile getirdi. Harun öğretmen, Serkan ise polis olmak istiyor.

- MANİSA

2. filiz-27f-38

filiz-27f-38 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    allah bu ve bunlar gibi zor durumda hayat mücadelesi veren insanlarımıza yardım etsin. inşallah zaman içerisinde ektiklerini biçerler ve geldikleri yeri unutmazlar.

3. ünal

ünal Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    allah kolaylık versin bende her gün 5 km yürüyüp okudum.

Sayfayı Paylaş