Çağlayan: Beyaz Etin Önü Açıldı

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında denizkizi tarafından paylaşıldı.

1. denizkizi

denizkizi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, beyaz et ihracatçılarının önünü açtıklarını belirterek, Türkiye’nin Rusya Federasyonu’nun en büyük beyaz et tedarikçisi olabileceğini kaydetti.
    Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun, Türkiye’ye tahsis ettiği 500 bin ton beyaz et ithalatı konusunu görüşmek ve yol haritasını belirlemek üzere bugün Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda bir toplantı gerçekleştirileceğini bildirdi. Rusya Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu’nun (Rosselhoznadzor) 1 Şubat 2010 tarihinden itibaren Türkiye’den kümes hayvanları ve kümes hayvanları ürünleri ithalatı yasağının kaldırıldığını anımsatan Çağlayan, Rusya’nın 2002 yılından beri devam ettirdiği Türkiye’den kümes hayvanları ve kümes hayvanları ürünleri ithalat yasağı söz konusu tarih itibariyle kaldırıldığını söyledi. Çağlayan, kararın Türkiye beyaz et sektörüne yeni bir ivme kazandıracağını belirterek şunları kaydetti: “Rusya, kuş gribini neden göstererek 2002 yılından beri Türkiye’den kümes hayvanları ve kümes hayvanları ürünleri ithalatını yasaklamıştı” dedi.

Kırmızı etin kiloso 50 lirayı bulabilir

ANKARA Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Özlek, kırmızı et fiyatlarındaki artışın restoranları korkuttuğunu belirterek, canlı hayvan ithalatı önündeki engellerin kaldırılmaması halinde kırmızı etin kilosunun yıl içinde 50 lirayı bulacağı iddiasında bulundu.

Hayvan varlığında düşüş

Özlek “et fiyatlarındaki hızlı yükseliş bizi büyük bir sıkıntıya soktu. Bu gidiş devam ederse et ürünü satamaz hale geleceğiz” dedi. Dünyanın en pahalı etini Türkiye’nin tükettiğini iddia eden Özlek, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin ana nedeninin hayvan varlığındaki hızlı düşüş ve canlı hayvan ithalatındaki sorunlar olduğunu öne sürdü. Özlek, daha önceki yıllarda komşu ülke Suriye, Irak ve İran’dan hayvan getiren Türkiye’nin bugün canlı hayvan ihraç eder hale geldiğini hatırlattı.

2. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Hırıstiyan Ruslara yedirecekler Türk Tavuklarını. Türk çocukları kırmızı ete 30 liralık fiyatı ile hasret iken bu kez de beyaz etin fiyatı artacak...

Ve bazıları da hala bu adamları hem de dindar olmalarını bahane edip savunacak... Kırmızı etin kilosu 30 lirayı geçti; çocukları beyaz et sayesinde et gören aileler var. Bu insanlar şimdi Rusya'daki adamın alım gücü ile rekabet edecek; rus yiyecek Türk bakacak. Gıda maddelerinin ihracatına artık bir dur denmelidir. Kendi kendine yeten tarım ülkesi gitti yerine bir garabet geldi özellikle son 10 yılda Ecevit ve Erdoğan Hükümetlerinin IMF politikaları gütmesi ile. IMF kuklası demokratlara da hırıstiyan uşağı müslümanlara da dur demeyi öğrenmeli bu halk artık.

Vay efendim satılsın iyimiş yeni yatırım yapılırmış falan filan diye saçmalayacaklara da tedbir olarak hemen iktisat dersine başlayalım.

Her ülkenin bir üretim olanakları eğrisi vardır. Kısa dönemde ve uzun dönemde değişkenlik gösteren bu eğrinin genişlemesi mümkün değildir. Tam istihdamdaki bir ekonomide bir alandaki üretim ancak başka alandaki malların üretimimin durdurulması ile sağlanır.
    Üretim miktarını arttırıcı yatırımlar ise ancak 1-5 yıl arasında gerçekleşir. Kısa dönemde üretim miktarını artan talebe göre arttırmak çoğu zaman mümkün değildir. Anlaşılmayan varsa cevaplamaya çalışayım; çok kabaca anahatları ile özetlemeye çalıştım.

Sayfayı Paylaş