Bitlis - 72 Yaşındaki Kadına Kaçak Elektrikten 1 Yıl 11 Ay Hapis

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında alpus tarafından paylaşıldı.

1. alpus

alpus Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

'in Tat

İlçesi'nde oturan 72 yaşındaki Fidan Uğur'a oturduğu evinin önünü kaçak elektrik kullanarak aydınlattığı gerekçesiyle 23 ay hapis cezası verildi. Türkçe bilmediği için torunu aracılığıyla derdini anlatmaya çalışan Uğur, bu yaştan sonra hapse girmek istemediğini söyledi.

İlçedeki Yeşilmezra Mahallesi'nde oturan Fidan Uğur'un evine 10 Ekim 2009 tarihinde kontrol için

Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) yetkilileri geldi. Yapılan incelemelerde Uğur'un evinin önündeki direkten sokak aydınlatması için kullanılan kaçak elektrik hattı tespit edildi. VEDAŞ yetkilileri yapılan tespit ardından 72 yaşındaki Fidan Uğur hakkında, 'Elektrik Enerjisi Hatında Hırsızlık ve Mühür Bozmak' suçlarından dava açtı. Tat

'nde görülen davada, Uğur'a 23 ay hapis cezası verildi. Türkçe bilmeyen Uğur, torunu aracılıyla açıklama yaparak 72 yaşından sonra hapse girmek istemediğini söyledi.

Eşinin 11 yıl önce vefat ettiğini ve tek başına yaşadığını belirten Fidan Uğur, oturduğu Yeşilmezra Mahallesi'nin daha önce köy olduğunu, şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Buradaki aydınlatma noktasında lambalar yoktu. Eşim vefat etmeden önce bu hattı çekerek sokağı aydınlatmış. Amacımız kaçak elektrik kullanmak değildi. Ben tek başıma yaşarken, ne kadar kaçak elektrik kullanabilirim ki? Bu yaştan sonra hapse girersem bana çok ağır gelir. Onun için Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. Lütfen bu cezamı affetsin. Maddi durumum çok kötü. Tat

'da bulunan bir avukat bana destek amacıyla dilekçe yazdı. Bu durum karşısında hem çok utanıyorum hem de çok üzülüyorum."

Fidan Uğur'un avukatı Rıfat Halidi, 72 yaşında bir kadının hapse girmesinin kamu vicdanını ciddi ölçüde zedeleyeceğini belirtti. Uğur'un özel hat çektiği için 1.5 yıl, mühür bozduğu için 5 ay olmak üzere toplam 1 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldığını belirten Avukat Halidi, şöyle dedi:

"Bu karara karşı temyiz dilekçesi yazdık. Yargı yoluna başvurduk. Umarız

söz konusu kararı bozar. 72 yaşındaki bir kadının kaçak elektrik kullanması ve hapse girmesi kamu vicdanını zedeleyecektir. Bu bakımdan kararı hukuka aykırı buluyoruz. Yaşlı bir kadının özel hat

kabiliyeti de bulunmamaktadır. Bu haksızlığın önlenmesi için yasama organına da büyük görev düşmekte."

Sayfayı Paylaş