Bir ülke daha Türkiye'ye 'vize yok' dedi

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında Örnek tarafından paylaşıldı.

1. Örnek

Örnek Guest

Son aylar içerisinde Suriye, Arnavutluk,ve Libya'dan sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaret ettiği Ürdün de Türkiye'ye karşı vize uygulamasını kaldırdığını açıkladı.

Türkiye ile Cumhurbaşkanı Abdullah'ın Gül'ün ziyarette bulunduğu Ürdün arasında vizeler kaldırıldı. Son olarak geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Libya ile karşılıklı olarak vize uygulaması kaldırılmıştı. Bunların öncesinde de Arnavutluk ve Suriye ile vize uygulaması karşılıklı olarak kaldırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ürdün Kralı Abdullah, başbaşa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmelerin ardından, Türkiye ile Ürdün Hükümetleri Arasında Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma, Gül ve Abdullah'ın huzurunda imzalandı.

Hummar Sarayındaki karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Kral Abdullah ve eşleri bir süre başbaşa görüştü. Daha sonra heyetler arası görüşmelere geçildi.

Heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Abdullah'ın huzurunda, ''Türkiye Cumhuriyeti ve Ürdün Krallığı Hükümetleri Arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Ortaklık Anlaşması'', ''Türkiye Cumhuriyeti ve Ürdün Krallığı Hükümetleri Arasında Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Ürdün Krallığı Hükümeti arasında Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması'' imzalandı.

Anlaşmalara, Türkiye adına Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün imza koydu.

2. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Burnunun dibi Yunan adası gidemezsin; pasaport 500 kaat... Hanım çocuk falan desen 30 liralık tekne turuna gelemeden 1500 kaat gitti. Vize kalkmış bana ne :)

Bir de kalkan ülkeye bak. Hani laf oyunu vardı 70 yaşında kadın Sibirya gibidir herkes yerini bilir ama kimse gitmek istemez. Sibirya bile bence bu ülkelerden çok daha cazip...

Arnavutluk hikayesine gelince vize kalktı diye yalan söylüyorlar. Kalkamaz çünkü zaten vize uygulamıyordu Arnavutluk bize. Biz Arnavutluk'a uyguluyorduk onu kaldırdık...

Bu ülkelerin kaçak işçileri gelip ekmeğinizi bölüşmeye talip olduğunda bu vizelerin bu ülkelerle kalkmasının ne kadar saçma bir iş olduğunu; ülkenin ve vatandaşın altının nasıl oyulduğunu daha net göreceğiz.

3. lnb34

lnb34 Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    vize olayları zamanla tamamen kalkıcak sanırsam

4. Örnek

Örnek Guest

olaya birde şöyle yaklaşsak işi hemen basite indirgememek için bu tür ülkelerin gözünde Türkiye çok güçlü ve yatırıma elverişli illa ki gelip yatırım yapmak isteyecekler veya tam tersi son zamanlarda arap ülkelerinde Türkiye deki özel sektör şirketlerinin yatırımları arttı buradan da bir çok işçe ve yönetici buralarda çalışmaktadır.ülkeler böyle sizin düşündüğünüz gibi küçük hesaplar yapmaz devlete ne sizin harcadığınız adalarda ki paradan :thumb_up:

5. şenköylü

şenköylü Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    eeeeeeee hadi avrupa ülkeleri kaldırsında vizeyi görelim.

6. Örnek

Örnek Guest

böyle olaya ütopik yaklaşırsak oda olmaz eskiden Türkiye avrupaya çok fazla özen gösterip orta doğu yu hiçe sayıyor diye eleştirilirdi şimdide doğuyla iletişim kurduğu için eleştiriliyor şuanda avrupa nın pek işine gelmeyen bir tutum bu insanlar bu ülkenin gücünü kavrayamıyor sanırım Türkiye den bahsediyoruz ne avrupaya ne de orta doğuya ihtiyacı var bu ülkenin

7. ekrem1

ekrem1 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    anam sende onu kaldır bunların gücü buna yetiyor at gözlüğünü çıkarda bak hemi

8. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Adalarda para harcayamıyoruz maalesef. Sanırım anlatamadım. 30 liraya tekne ile Yunan Adasına günü birlik gitmek mümkün. Yalnız vize istenmiyor ama pasaport gerekiyor (değişmediyse yine)...

Komedi orada başlıyor 30 liraya tekne ile gitmek için harçlar, işlemler, pasaport bedelleri 500 liraları buluyor. Bir kez al kurtul durumu da yok kullanmak istedikçe tekrar süresini uzatmak gerekiyor ki o da 300 lira civarı, belki daha çok geçen seneki rakamı söylüyorum.

3 kişi 100 liraya yakın bir Yunan Adası'na gidiş tam 15 katı ise pasaport için devletin istediği ve al kurtul yok hersene istiyor. Yani bizim devlet zaten halk dışarıya çıkmasın, döviz gitmesin diye bu yüksek harçları koyuyor; yurtdışına çıkışı zorlaştırıyor; lüks hale getiriyor. Öte yandan da vize kaldiriyor. Kaldırsa ne olacak.... İşçi, yönetici ve yatırımcılar içinse vize zaten problem değil. Onlar vizelerini kolayca zaten alıyor... Yatırım yapanlara özellikle her ülke vize veriyor süresiz... Yani bu vize hikayeleri tamamen göz boyama. Samimilerse, vatandaş rahatça gitsin diye dertleri varsa versinler herkese pasaport bir kez; her sene ya da 6 ayda bir söğüşlemesinler tekrar tekrar.

Benim derdim vatandaşın refahı ile, yurtdışında örneğin minare referandumu yapan İsviçre'de nüfus çıkartır gibi pasaport çıkıyor; doğar doğmaz pasaportu alıyor oranın vatandaşları. Şimdi benim Türk Vatandaşımın nesi eksik de ona binbir engel çıkartıyor devleti? Ya da Türk Vatandaşı İsviçreli'den daha mı zengin de bu kadar para isteniyor bu ülkenin çocuklarından. Benim sıkıntım bu...

Devlet sizle aynı düşünmüyor adalara gitme konusunda. Ya para ver git diyor adalara para vermezsen de gitme harcama orada da memleketin dövizi eksilmesin diyor. Devletçi ekonominin her korumacı tedbiri batıyor liboş entel ve de dantellere; her şey değişiyor, kamu murumları yok ediliyor ama sıra vatandaşın 3 kuruşluk keyfine geldi mi binbir engel çıkarılıyor o devletçi yapı aşılmıyor.

Sanırım anlatabildim bu sefer sıkıntımı.:thumb_up:

9. sevilir

sevilir Kıdemli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ne olursa olsun ekonumik pazar kaynagı oluyor

10. pisnick34

pisnick34 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Makedonya ya karadağ a avrupa vize kalkıyor bize ürdün. Ülkenin yönü nereye giden diyenlere cevabı bu olayların verdiğini düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş