Atatürk'ün Laiklik ile ilgili Söyledikleri Sözler

Konu, 'ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' kısmında LeyL tarafından paylaşıldı.

1. LeyL

LeyL
    Yetkili
    Emekli Admin

Beğenilen Mesajlar:
    1
    - Türkiye Cumhuriyetinde, her yetişkin dinini seçmekte hür olduğu gibi, belirli bir dinin merasimi de serbesttir. Yani, ibadet hürriyeti vardır. Tabiatiyle ibadetler, güvenlik ve genel adaba aykırı olamaz; siyasi gösteri şeklinde de yapılamaz. Geçmişte çok görülmüş olan bu gibi durumlara artık Türkiye Cumhuriyeti asla katlanamaz.

- Bir de, Türkiye Cumhuriyeti dahilinde, tüm tekkeler ve zaviyeler ve türbeler kanunla kapatılmıştır. Tarikatlar kaldırılmıştır. Şeyhlik, dervişlik, çelebilik, halifelik, falcılık, büyücülük, türbedarlık vesaire yasaktır. Çünkü bunlar gericiliğin kaynakları ve cehaletin damgalarıdır. Türk milleti, böyle müesseselere ve onların mensuplarına katlanamazdı ve katlanmadı. (1930)

- Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sade din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere asla fırsat vermeyeceğiz.

- Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir. (1930)

- Din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiç kimse hiçbir kimseyi, ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir. Din ve mezhep hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz. (1930)

- Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir. Laikliği dinsizlikle karıştırmak isteyenler, İlerleme ve canlığın düşmanları ile gözlerinden perde kalkmamış doğu kavimlerinin fanatiklerinden başka kimse olamaz.

- Softa sınıfının din simsarlığına izin verilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler. İğrenç kimselerdir. İşte bu duruma karsıyız ve buna müsaade etmiyoruz. (1930)

- Bunun gibi bağlı bulunmakla inanmış ve mutlu olduğumuz İslam dinini, yüzyıllardan beri alışılmış olduğu üzere, bir politika aracı durumundan kurtarmak ve yükseltmek gerektiği gerçeğini görüyoruz. Kutsal ve tanrısal olan inanç ve vicdanlarımızı karışık ve türlü renkte bulunan ve her türlü çıkarlar ve tutkuların alanı olan siyasetten ve siyasetin bütün öğelerinden bir an önce kesinlikle kurtarmak, milletin dünya ve ahiret mutluluğunun emrettiği bir zorunluluktur. Ancak böylece İslam dininin yüceliği gerçekleşir. (1924)

- Vatandaşları içinde çeşitli dinlere mensup unsurlar bulunan ve her din mensubu hakkında adil ve tarafsız tutum ve davranışta bulunmaya ve mahkemelerinde vatandaşları ve yabancılar hakkında eşit adalet uygulamakla vazifeli olan bir hükümet, fikir ve vicdan hürriyetlerine uymaya mecburdur. (1927)

- Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar. (1924)

2. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    herkese bir soru Atatürk yukarıdaki yazılanları söylemiş doğru bunu hepimiz biliyoruz ama Atatürk hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir de demiş yüz yıla yakın bir zamandır halk istesede istemesede layiklikle yönetiliyoruz halk bu kadar zamandır benimsedi ise benimsemiştir.Ey TÜRK milleti layikliği istiyormusunuz istemiyormusunuz diye bir halk oylaması yapılsa oylamada layiklik istemiyoruz dense ne yaparsınız atatürkün yukarıdaki iki değişik şekilde sözleri var. sen aşagıdaki şıklara ne cevap verirsin.veya başka şıkkın varmı.
    A-hakimiyet her zaman milletin değildir
    B-hakimiyet hiç bir zaman milletin değildir
    C-hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir, millet öyle derse öyle olur

3. Örnek

Örnek Guest

Türkiye'de laikliği istemiyorum diyecek pek insan yoktur sizinde bunu buraya yazmanız pek doğru değil bence bunun tartışma yaratacağını benden iyi biliyorsunuzdur!

4. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Atatürk'ü tartışmaya cüret edenlerin ne gibi bir başarısı var? Tartışacak düzeyleri var mı?

Önüne gelen eleştirsin, tartışsın... Yahu siz kimsiniz allahaşkına; Atatürk çapını bırak 10'da 1'i çapında bir başarı en kralınızda var mıdır?

Atatürk hakimiyet milletindir derken Saltanatı kastediyordu; yukarıdaki arkadaşın istediği hakimiyet ise bu ülkede iç savaş çıkaracak bir faşizmdir. Madem halk istiyor laiklik gitsin din devleti gelsin; dinci faşizm yaşansın (ki kısmen yaşanıyor da zaten); Müslüman olmayan azınlıklar yok sayılsın, Devlet kapısına gittiğinizde dininize göre muamele etsinler... İstenen rezillik budur. Bırak dinini bugün pratikte Cuma'ya gitmeyen adamı işten çıkaran kurumlar var. Siz Cuma'ya gelmiyor musunuz diye sürekli taciz edenler var. Özgürlük ve hakimiyet adı altında arzulanan tek tip şeriat toplumudur...

Hiç bir özgürlük özgürlükleri yok etmek amacı ile kullanılamaz eğer varsa böyle bir tehlike o özgürlüğü o özgürlük düşmanı 2 yüzlüler kullanmaz. Ne kadar samimi olursanız olun; iki yüzlü isterseniz olmayın ancak bu iki yüzlü faşistlerin var olduğu ülkede özgürlük adı altında faşizme hizmet etmek ne sizi ne de mücadelenizi yüceltmez. Halk %90 laiklik kalksın da diyebilir; onu diyen halk cahildir, başına örülecek çorapdan habersizdir; dininden yakalanmıştır baronlara...

Ben kendi çapımda dinden imandan çok değer veriyorum bazı değerlerime... Özgürlüğüme ki ancak din ve vicdan özgürlüğü sayesinde bu ülkenin camiilerinde ezanlar okunur, kiliselerinde de çanlar çalabilir. Şüphesiz ki bu özgürlüğü sağlayan Ulu Önder'e daha da çok değer veriyorum. Bu şekilde tartışmanız gücüme gidiyor ama ben sizin dini konularınıza ve çoğu zaman safsatalarınıza sizleri incitmemek için yorum yapmıyorum. Sanırım bunca zaman hata yapmışım.

Tartışmayı oraya çekelim bundan sonra uzayınca da siyasetten sonra dini konular bölümü de yasaklansın tartışmalar nedeni ile; biraz da sizin gücünüze gitsin öncelikli saygı duyduğunuz değerlerin size göre değersiz görüşler sunan adamlar tarafından tartışılması...

Umarım gocunmazsınız. O arzuladığınız islam devletinin şeriatının esası kısasa kısastır... Madem siz Atatürk'ü karanlık amaçlarla tartışıyorsunuz ben de bundan sonra aydınlık amaçlarla o bölümlerle özel olarak ilgileneceğim. Maksat siz mutlu olun kısmen ne de olsa Şeriat Hukuku kısasa kısas diyor ve bu uygulama alanı buluyor olacak ne de olsa....

5. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    millet şimdi neler diyor ama o yasak bu yasak sıkıyorsa bir laf söyle atın içeri işlem tamam ama kendilerine geldimi adletin demokrasinin savunucusu gömlekleri sırtlarında bakın milletin içine girdiler mi ya yumruk yiyiyorlar ya küfür gecen izmirede geldiler izmirliden başka her ilden insan vardı otobüslerle taşıdılar durdular ama şimdi hakimiyet milletin korkmayın büyük veya küçük fenerler için ampül lazım:DD::DD:durmak yok yola devam hakimiyeti millete verecekler birgün padişah birgün tövbe tövbe peygamber ilan ediliyor ama bizede bu yakışır öyle değil mi hocam

6. LeyL

LeyL
    Yetkili
    Emekli Admin

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Laikliği, demokrasiyi, özgürlüğü istemeyecek insanların aklından şüphe ederim ben.. Herkesin inancı kendine..Kim nasıl yaşamak isterse dininide inancını da öle öle yaşar, bu kimseyi bağlamaz.. Kısıtlanmaktan, görünmeyen zincirlerler bağlanmaktan hoşlanan insanlar için alternatif ülkeler var. Oraya gitsinler bakalım güzelim ülkemizde ki rahatlıktan sonra orda ne kadar dayanabilicekler..?

7. severimseni

severimseni Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Yıllardır saf köylü kardeşimi sömüren İmam efendi,köye din eğitimi almış aydın imam tayin edilince bakmış ki post elden gidecek aklınca yeni gelen İmamı küçük düşürüp köyden gönderecek.Bir gün köy kavesinde otururken yeni imama: --bir "Öküz" yazda okusunlar bakalım.demiş. İmam da ÖKÜZ yazmış eski imam kağıdı eline almış yanındakine dönmüş: --ulan Abdılla! oku bakiim ne yazyor? Abdullah kağıgı evirmiş-çevirmiş, kafasını şöyle bir kaşımış: --valla bir şey ağnıyamadım demiş. --sen oku Aamet? Ahmet te okuyamamış. --sen Meemet? --sen Gadir? hiç birisi okuyamamış cahil köylünün..Sonra imam efendi kağıdın arka yüzüne şööyle güzeelce bir Öküz kafası resmi çiziktirmiş..--bu ne lan Abdılla ? demiş.Abdullah gözlerini parlatarak :--Oküüz! demiş.dönmüş Aamed'e oku demiş:--Oküüz! Oku Meemed:--Oküüz! Oku Gadir:--OKÜÜÜZ!!!

8. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

İnceden eleştirmiştim siyasi konu yasağını ve şakayla karışık vurgu yapmıştım. Eh teşbihte hata olmamış; hedef Atatürk olduğundan siyasi konular olmayınca direk hedefe yönelim başladı...

Ne günler yaşıyoruz; nasıl bir karanlık eğitim vermiş bazılarımıza bu ülke ki böylesine kara düşünceler normal gibi seslendirilip ülkenin önünü kara dumanlar sarıyor. Çok yazık....

9. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    haklısın ornek kardeş:thumb_up:

10. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Önüne gelen eleştirsin, tartışsın... Yahu siz kimsiniz allahaşkına; Atatürk çapını bırak 10'da 1'i çapında bir başarı en kralınızda var mıdır?

ergünaydın Atatürk bir yaratılmıştır fakat ALLAH yaratandır Atatürk kelimesini yazarken gösterdiğin hassasiyeti ALLAH yazarkende göstermeni dilerdim ben sana başka konulardada Atatürk ve sizler hakkındaki düşüncelerimi yazmıştım. sizler Atatürkü kendi siyasi emellerinize alet ediyorsunuz O muhterem insanın işinize gelen sözlerini ön plana çıkarıyor işinize gelmeyen sözlerine değişik manevralar yaparak kıvırtıyorsunuz.daha önceki bazı konularda Atatürkün islamiyet hakkındaki sözlerinden,Atatürkün Balıkesir hutbesinden vs misaller vermiştim bu gibi şeyler işinize gelmiyor Atanın bu yanlarını görmezden gelip atayı bir islam düşmanı olarak lanse ediyor müslüman kesimin ondan nefret etmesi için uğraş veriyorsunuz bu yaptıklarınız yarın ALLAH sorar kaç yıl yaşarsak yaşayalım dönüşümüz onadır yarın Atatürkde onu yanlış tanıtma uğraşınız için hakkını alacaktır.

11. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ya sen bu dediklerine inanıyor musun? Aklın başında mı? Buradaki insanların nasıl bir siyasi emeli olacak? Siyasetçi miyiz biz? Geçelim bu cüzdan dolduran yobazlardan öğrenilmiş jargonu. Ezberden konuşuyorsun. Ne olacak aklınca? Engunaydin bu forumda yazıp yazıp sonra da siyasete mi atılacak? Bu mudur yani?!

Atatürk'e kim İslam düşmanı demiş? İslam'ın en büyük düşmanı senin ezberden ağızları ile konuştuğun adamlardır. Kur-an'ın neresinde ÇAL diye yazıyor; HARAM YE diye yazan bir ayet mi var? Haramzadeler saltanat sürsün diye gelip onların ağzı ile konuşmaya utanmalısın bence. Bugün Atatürk'e ve Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı ABD desteği ile saldıran adamlar kaç sülalelerini ihya etti; yemedikleri kalmadı. Keriz Feneri ne oldu? Sönmez o keriz feneri... Zira din iman diyerek ihanet edenlere destek veren kerizler her zaman mevcut olacak.. Oysa bize kerizler değil Deniz'ler lazım. 6. Filoyu denize dökenler lazım; ulusal onuru olanlar lazım; hırsızlık nedir bilmeyen yapanı da affetmeyen samimi dindarlar lazım. Pislikler ile gelinen nokta budur işte; Askerinin başına geçiriverirler çuvalı; ağzını açamazsın; nota bile veremez 'Müzik Notası değil bu; öyle verilmez" diye gevelersin sonra da kıçı kırık İsrail senin ülkene nota verir. Kimse de 'Hani müzik notası değildi bu' demez; Davos Fatih'i diye alkışlarlar. Sözde de dindardır bu alkışçı tayfa ama peygamber vasiyetini yerine getirip İstanbul'u fetheden 2. Mehmet'e verilen Fatih'lik unvanını hiç utanıp sıkılmadan konuşmayı bilmediğinden densizlik yapan, bağıran çağıran notayı alınca da sus pus kalan adama verirler. Bu kadardır dindarlığınız; bu kadardır kutsalınız. Peygamber vasiyetini yerine getiren 2. Mehmet'in ünvanını bol keseden dağıtacak kadar saygılısınızdır İslam peygamberine; çıtınız çıkmaz 'bu kadar kolay mı Fatih'lik' diyemezsiniz, soramazsınız. Bildiğiniz biattır...

Gelir ezberden konuşursunuz; Atatürk'ü siyasete alet etme!!! Edeceğimm arkadaşım; 20 mesaj daha atınca ilçe başkanlığına aday olacağım; 50 mesaj sonra belediye başkanlığı falan kapacağım!!! Yahu bu nasıl bir beyin kapasitesidir ki forum köşelerinde siyasi emel güttüğümüzü düşünüyorsun? Yazık gerçekten....

Not: Alıntıdaki yazım hataları ve doğrusu yazıda anlatılmıştır. LYS sınavına önümüzdeki ay girecek genç arkadaşlarımıza umarım faydalı olur. Noktalama işaretlerini düseltmeye ise girişmedim LYS sınavına girecek arkadaşlar var ise düzeltip özel mesajla veya buradan gönderirlerse bir değerlendirme de bulunur; varsa hatalar sebebi ile birlikte açıklarım.

Beydemir nickli arkadaşımıza da LYS Sınavına girecek genç arkadaşlarımıza örnek verebilmem için bilerek böyle yazdığı mesajı için teşekkürü tüm arkadaşlarımız adına borç bilirim.

Bir de Paragraf sorusu olarak gelirse eğer bu soru doğru yanıt 'Tutarsız' şeklinde olacaktır.

Örnegin;

Bu paragrafın yazarı için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

A- Tutarlı
    B- Objektif
    C- Dile Hakim
    D- Tutarsız
    E- Hiçbiri

Açıklama;

A ve D şıklarından biri söylenebilirse ötekinin söylenemeyeceği açıktır.
    Paragrafta 'ALLAH sorar kaç yıl yaşarsak yaşayalım dönüşümüz onadır' ifadesi ile kastedilen O, Allah olduğundan O harfi büyük olmalı ve apostrof ile ayrılmalıydı. Paragrafta Allah kelimesinin yazımına hassasiyet gösteren ve bu hassasiyetine içerikte yer veren yazar, yazının sonunda bu hassasiyetini ve 'Tutarlılığını' kaybetmiştir.

Diğer seçeneklere gelince; Yazar objektif olsa kendi düşüncelerini yansıtırdı, kendi yorumunu katardı. Bakış açısı objektif değildir; özneldir; değer yargıları ile yaklaşmıştır. C şıkkında kullandığı dile hakimiyetinin olmadığı da açıktır.

Doğru yanıt Denizli yani D şıkkıdır.

Mesajdaki hatalardan dolayı eğitime bir nebze katkıda bulunmaya çalışmamızdan umarım Beydemir arkadaşımız rahatsız olmamış; hoş görü ile tebessüm edebilmiştir.

12. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    hep kavgasını veriyoruz hadi biz ATATÜRKü kullanıyoruz siz niye ALLAHı kullanınca mesele yok biz ALLAHı anmasını sıfatlarını biliyoruz ama siz hariç sorun bakalım dinçilere ATATÜRK için ne düşünürler :e010::e010::e010:

13. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    vay be helal olsun işte korkmamaın nedeni alkışlar sana kardeş:apploud::apploud::apploud::apploud::apploud::apploud:

14. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    toycan ve ergünaydın ben ALLAH adını anarak ne gibi bir çıkar sağlayabilirim ki. ergünaydın o kadar yazı yazmışsın benim söylediklerime zerre kadar cevap yok laf safsatasından başka birşey değil. yukarıda yazdıklarıma dikkat edin ve aklınızı başınıza devşirin Atatürke duyduğunuz saygı kadar sizi yaratan size sağlığınızı veren size evlatlar veren sizi yediren içiren ALLAHa da saygı duyun birazda onun emir ve yasaklarına uyun Atatürkün emir ve yasaklarına uyduğunuz gibi DÖNÜŞÜNÜZ ONADIR

15. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    toycan ve ergünaydın ben ALLAH adını anarak ne gibi bir çıkar sağlayabilirim ki. ergünaydın o kadar yazı yazmışsın benim söylediklerime zerre kadar cevap yok laf safsatasından başka birşey değil. yukarıda yazdıklarıma dikkat edin ve aklınızı başınıza devşirin Atatürke duyduğunuz saygı kadar sizi yaratan size sağlığınızı veren size evlatlar veren sizi yediren içiren ALLAHa da saygı duyun birazda onun emir ve yasaklarına uyun Atatürkün emir ve yasaklarına uyduğunuz gibi DÖNÜŞÜNÜZ ONADIR

16. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    siz herhalde sorgu meleğisiniz bizim ALLAHa saygı duymadığımızı onun emirlerini yerine getirmediğimizi görebiliyorsunuz o yüzden susmak en iyisi ne diyeceğimizide bilensin anladığım kadarıyla işte senin gibi ön yargılılar benim dinimi bu hallere düşürüyor ben sizin dinimi hizmet ettiğinizi düşünmüyorum buna emin olun samimi düşüncem siz herşeyi konuşmakta özgür biz sadece dinlemekle mükellef yok öyle birşey dinime küfreden müslüman olsa misali biz hesapı kime vereceğimizi bilenlerdeniz sen kendi hesapına bak

17. Mu®aT

Mu®aT <b><font color="red">System Administrator</b></fon Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ön yargılı olmak demek bu olsa gerek..birbirinizin görüşlerine saygı duymak yada anlamaya çalışmak yerine önyargılı yaklaşıyorsunuz birbirinize...İşte sizin bu haliniz yüzünden bu ülkede bir takım yabancı güçler sizi birbirinize düşman ediyor bunu hala anlayamıyormusunuz....Sen laiksin ve dinsizsin...sen müslümansın ve Atatürk düşmanısın diye sizi kutuplara ayırıyor...Peşin hükümlü konuşmanın kimseye bir faydası yoktur...Lütfen arap güdümünden ve abd güdümünden çıkın artık:thumb_up:

18. LeyL

LeyL
    Yetkili
    Emekli Admin

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Müslümanlığa gelince mangalda kül bırakmazlar ama çalıp çırpmaktan, haram yemektende asla geri kalmazlar.. Ben müslümanım diye geçinen camiye gidip namaz kılıpta çıktıktan sonra koşa koşa harama giden çok insan tanıyorum ben.. Hatta canlı şahidiyim bir çok bildiğim, şahit olduğum sözde dindar sözde müslüman insan var..Ben bunu genele yaymıyorum ama demek istediğim Atatürkçü olupta dinini yaşayan insanlarda var.. Sadece en azından benim düşüncem ibadetin gizlisi makbuldür.. Orda burda veya forum sayfalarında ben böle dindarım ben böle müslümanım demek bana göre değil.. Gösteriş için değil inanç için yapılmalı çünkü ibadet.. Nice açık insanlar var, nice solcu, Atatürkçü insanlar var ben dindarım diyen halt eder yanında..

Özetle bir laf vardır parayla imanın kimde olduğu belli olmaz.. İnanç çok farklıdır, siyaset çok farklı.. Sorunsa ikisinin birbirine karıştırılması..

19. engunaydin

engunaydin Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Saçmalamadan duramayacağınıza kanaat getirdim. Ben 'Atatürk'ün emir ve yasakları' diye bir tabiri kesinlikle kabul etmiyorum. Olmayan bir şeye uyduğum söyleniyor. Enteresansınız... Olmayan bir şeye uymak tabiatımda yoktur; kusura kalmayın.

Size cevap yazdım ama anlayamamanızın kabahatinin ben de olduğunu sanmıyorum.

Forumdan bakınca 50 yaşın üzerinde bir büyüğümüz olduğunu görüyorum. Sizi kırmamak için şimdilik devam etmeyi uygun görmüyorum. Ancak aklımı başıma devşirmem konusundaki uyarıyı yapmak gibi bir hakkınız olduğunu sanmıyorum. Kime saygı gösterip göstermeyeceğimi de sizden öğrenmek gibi bir niyetim de yoktur.

Ayrıca burası bir uydu forumudur. Son zamanlarda alınan isabetli kararda olduğu üzere ne siyaset yeridir ne de İslami misyonerlik faaliyetleri yeridir. Forum yönetiminin siyasi konular gibi misyonerlik faaliyeti içerisinde olmayı ve bu tip konuların açılmasını yasaklamasını öneriyorum.

Bir uydu forumuna yakışmayan görüntüler bunlar. Burası ya bir teknoloji forumu olacak ya da adminlerin iyi niyetli yaklaşımının istismarı sonucu olan bu ksır siyasi veya dini tartışmalar yüzünden yok olup gidecek.... Bir seçim yapılması gerekliliği barizdir. Ertan'la ilk denk geldiğimde bu konuda bir politika belirlemesi için ikna faaliyetinde bulunmayı düşünüyorum. Ne benim ne de sizin hor kullanacağı bir ortam değildir en azından artık olmamalıdr burası...

Bilmem hatırlar mısınız; tanınmış başka bir forumda size benzeyen arkadaşlar işi azıtıp bir kaç sene önce yanlmyorsam 19 Mayıs Günü sitenin tepesine Atatürk'ün bir sözünün yazılmasına kızıp eleştirmeye başladılar. Madem rahatsız oldunuz derhal defolun diyerek bu arkadaşlar banlendi.... Burada ise sınırsız ve kötüye kullanılan bir hoşgörü var; siyasi konular yasak deniyor ama hoşgörüyü istismar ederek siyasi tartışma yaratılıyor. Bunlara son vermek için kim olursa olsun banlendiği, siteden yasaklandığı yeni bir dönem başlamazsa bu site hiç bir zaman amacına hizmet edemeyecek; Ertan Aktepe'nin sırtına yapışmış keneler gibi bedava server alıp sonra da sitesini istismar eden adamların forumu olacak... Bu düzeltilmelidir.

20. ozzy1990

ozzy1990 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Atatürk'ün emir ve yasakları mı?

Pes valla pes, aslında burada bir ipucu var, adamlar Ata'yı peygamber veya kutsal bir kişi olarak gördüğümüzü düşünüyor, bir nevi eş koşma gibi ve oyüzden bir türlü ortak noktayı yakalayamıyoruz.
    Arkadaşlar Atatürk sadece bir insandır, yaptıklarından dolayı büyük bir insandır, ama o da her insan kadar hata yapabilir, özgür irade istemek kötü birşey mi arkadaşlar biraz düşünün. Atatürk'ün laiklikten kastı insanların birkaç yobazın elinde körleştirilmesini engellemek ve özgür düşünceyi hakim kılmaktır.
    selamlar herkese...

Sayfayı Paylaş