6 yıl hapis cezasıyla yargılanacaklar!

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında severimseni tarafından paylaşıldı.

1. severimseni

severimseni Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Vakit'e bilgi sızdırmışlardı!

Gazeteci Uğur Dündar’ı kızdıran polisler 6 yıl hapisle yargılanacak

Ergenekon iddianamesinin eklerinde eşinin adını gören Uğur Dündar’ı çılgına çeviren bilgileri sızdıran polisler hakkında dava açıldı. Yasemin Dündar’ın yurtdışına çıkış bilgilerini usulsüz şekilde elde edip Vakit gazetesine veren 3 polis hakkında 6 yıla kadar hapis istendi.

Ergenekon soruşturmasının 1’nci iddianamesinin eklerinde, Uğur Dündar’ın eşi Yasemin Dündar’a ait bir telefon görüşmesinin ayrıntıları da girmiş, bunun üzerine Dündar, savcılara çok sert tepki göstermişti. Bu gelişmeden bir süre sonra Vakit gazetesi Yasemin Dündar’ın yurtdışına giriş-çıkışlarıyla ilgili çok detaylı kişisel bilgileri de içeren iki haber yayımladı. Uğur Dündar’ı çok kızdıran bu haberlerden sonra başlatılan soruşturma sonunda bilgilerin Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığında görevli 3 polis tarafından sızdırıldığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı, 3 polis hakkında iddianameyi tamamladı.

Sadece merak etmişler

İddianamede, yurtdışına giriş-çıkış kayıt bilgilerinin sorgulanabilmesi için mutlaka yasal bir gerekçenin olması gerektiği anımsatıldı. Polis memurlarından N.S. ve M.Y’nin 5 kez ve N.O’nun ise 1 kez sorgulayarak mevzuata aykırı hareket ettikleri belirtilen iddianamede, bu sorgulama işleminin yetki aşımı suretiyle yapıldığı tespit edildiği ve soruşturma izni verildiği aktarıldı. İddianamede, Vakit gazetesinde, “giriş-çıkış çizelgesi” ve “İşte Baradan’ın yanında kocası olmadan çıktığı seyahatlerin ayrıntıları” başlıklı haberlerde tüm kişisel verilerin tek tek sıralandığına da dikkat çekildi. Polis memurları suç kasıtlarının bulunmadığı, sadece merak saikiyle sorgulama yaptıklarını savunmuş iseler de bu konudaki delillerin takdirinin mahkemeye ait olduğu belirtildi.

Mahkeme kabul etti

Polis memurları N.S, M.Y. ve NO’nun, kendilerine görevleri gereği verilen şifreleri kullanarak, Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarındaki Yasemin Baradan’a (Dündar) ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirip suç işledikleri gerekçesiyle 1 yıl 6’şar aydan 6’şar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesine sunulan iddianamenin kabul edildi. Polis memurlarının yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

“Bu namus meselesi intihar ederim”

Uğur Dündar, eşi hakkındaki iddiaların Ergenekon iddianamesine girmesi üzerine Star Ana Haber Bülteni’nde bir açıklama yaparak hakkındaki iddiaların kanıtlanması halinde intihar edeceğini söylemişti. İşte Dündar’ın o sözleri: “Bu bizim yargımızın Ergenekon iddianamesini hazırlayan savcılar benim onuruma, şerefime aile namusuma kurşun sıktı. Benim eşim evlendikten sonra hiçbir zaman tek başına yurt dışına çıkmadığı gibi hayatında Brezilya’ya gitmedi. Evliliğimiz döneminde Brezilya’ya gittiğini biri çıksın ispat etsin. Ben şu dakikada görevimi bırakacağım. Hatta intihar bile ederim. Bu namus meselesi. Bunun Ergenekon davasıyla ne ilgisi var. Sayın Başbakanın temiz olduğuna inandığım yüreğine sesleniyorum. Emine Hanım’ın sık sık Brezilya’ya gittiğine dair size bir iftira atılsa, aile namusunuz karalanmak isterse ne yaparsınız. Vicdanı nasırlaşmamış cesareti prangalanmamış bütün hukuk adamlarına sesleniyorum; biri bizim namusumuzla oynarsa bunun hesabını yargıda sorarız. Ama yargı bunu yaparsa ne yapacağız. Bari gelin öldürün...”

Sayfayı Paylaş